Edimax BR-6225n

Edimax BR-6225n należy do grupy ruterów LiteN, w którym wykorzystuje się tylko jedną antenę do nadawania i odbioru. Urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz i poza połączeniem radiowym w tempie 150 Mb/s oferuje także stumegabitowe łącza Ethernetowe. Jedno służy do podłączenia sieci zewnętrznej, np. modemu, pozostałe cztery, podobnie jak i radio są na potrzeby sieci lokalnej. Pracą urządzenia zarządza układ Ralink RT3050.

Edimax BR-6225n należy do grupy ruterów z oszczędnościową wersją niedawno ratyfikowanej „Enki”. Mowa o LiteN, wykorzystującym tylko jedną antenę do nadawania i odbioru. Urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz i poza połączeniem radiowym w tempie 150 Mb/s oferuje także stumegabitowe łącza Ethernetowe. Jedno służy do podłączenia sieci zewnętrznej, np. modemu, pozostałe cztery, podobnie jak i radio są na potrzeby sieci lokalnej. Pracą urządzenia zarządza układ Ralink RT3050.

Edimax jest urządzeniem dla masowego użytkownika i brakuje mu kilku zaawansowanych możliwości. Obsługuje tunele VPN (Pass Through), QoS i DMZ, ale nie wspomaga telefonii internetowej. Ruter dysponuje filtrem adresów IP i MAC oraz białą czarną listą. Do dyspozycji jest inspekcja pakietów. Można także wypełnić listę zabronionych aplikacji. Instalację można przeprowadzić manualnie albo za pomocą kreatora EZmax.

Edimax jest wzorowo spolszczony. Mamy nie tylko polską instrukcje instalacji i użytkowania, ale także w tym języku jest konfiguracyjna strona WWW. Ma ona pożyteczną funkcję zapisywania zmian ustawień dokonanych na poszczególnych kartach do tymczasowej bazy i potem jednorazowego wpisania ich do rutera, ale jest fatalnie zorganizowana. Tam gdzie powinien wystarczyć jeden klik Edimax wymaga dwóch.

W testach wydajnościowych przez radio ruter pokazał się z dobrej strony. Kopiowanie w tempie 73 Mb/s należy do najszybszych. Także czas obsługi pojedynczego pliku (14 milisekund) zasługuje na pochwałę.

Sprawnie przebiegał transfer pakietów. W bezpośrednim sąsiedztwie rutera zarejestrowaliśmy 40 megabitów dla TCP i połowę tej liczby dla pakietów UDP. Testy propagacji w systemie jednoantenowym nie mogą wypaść dobrze. W wypadku BR-6225n nieco lepiej sygnał rozchodzi się w otwartej przestrzeni (7,4) niż przez przeszkody (5,6). To dużo gorzej niż w systemach wieloantenowych.