Edimax BR-6675nD

Edimax BR-6675nD jest ruterem Wi-Fi zdolnym do jednoczesnej pracy w pasmach 5 GHz i 2,4 GHz. Pracuje na układach Ralinka. Urządzenie ma pamięć RAM wielkości 64 MB oraz osiem megabajtów pamięci flash na firmware i ustawienia konfiguracji. Część przewodowa rutera jest zbudowana według standardów gigabitowych. Mamy jedno takie gniazdko dedykowane do internetu oraz kolejne cztery, przeznaczone do sieci lokalnej.

Budowa

Edimax BR-6675nD jest ruterem Wi-Fi nowej generacji. Jest zdolny do jednoczesnej pracy dwuzakresowej, ale za pomocą różnej liczby anten. Preferowane jest pasmo 5 GHz, do obsługi którego przeznaczono trzy anteny, w związku z tym oferuje teoretyczny transfer 450 megabitów na sekundę. Za to bez walki oddawana jest bardziej dzisiaj popularna i zatłoczona częstotliwość 2,4 GHz. Do jej obsługi przeznaczono tańsze, mniej wydajne radio, które obsługuje tylko dwie anteny. Stąd maksymalna wydajność na tym paśmie wynosi 300 megabitów na sekundę. Najważniejsze układy do części radiowej rutera dostarcza Ralink. Urządzenie ma pamięć RAM wielkości 64 MB oraz osiem megabajtów pamięci flash na firmware i ustawienia konfiguracji. Część przewodowa rutera jest zbudowana według standardów gigabitowych. Mamy jedno takie gniazdko dedykowane do internetu oraz kolejne cztery, przeznaczone do sieci lokalnej. Ruter jest oszczędny (pobór mocy w czasie pracy wynosi 7 W). Tę wartość łatwo zmniejszyć wyłączając całość lub część radia.

Możliwości

Zainstalowanie urządzenia nie powinno nastręczać problemu. Ruter po przywróceniu ustawień fabrycznych ma numer IP 192.168.2.1. Nie ma mechanizmu AutoIP: to użytkownik musi zadbać o takie ustawienie komputera, żeby się dostać do tej strony. Przydałby się jakiś alert, bo ruter zbyt łatwo pozostawić w stanie, kiedy transmisja radiowa nie jest szyfrowana. Z drugiej strony nie ma się czemu dziwić, typowa instalacja przebiega z wykorzystaniem systemu WPS, którego dwa warianty, z przyciskiem oraz podaniem PIN-u, są obsługiwane. Oprogramowanie zapewnia ochronę na podstawowym poziomie, filtry niechcianych domen, numerów IP i MAC. Można uruchomić ochronę przed atakiem DoS.

Wyniki testów

W testach ruter wykazał się niezłą wydajnością. W paśmie 5 GHz pakiety TCP transmitowane są z wydajnością ponad 70 Mb/s, UDP pozostają dwukrotnie wolniejsze. W drugim paśmie urządzenie uzyskuje 50 Mb/s, co biorąc pod uwagę mniejszą liczbę anten jest także niezłym osiągnięciem.

Edimax BR-6675nD

pakiety

Edimax BR-6675nD

pliki

Edimax BR-6675nD

propagacja

Duże pliki obsługiwane są w tempie 120 Mb/s, a otwarcie i zamknięcie jednego trwa 15 milisekund. Przeciętne są oceny za propagację, nieco lepsze za otwartą przestrzeń.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: