Edimax HP-5101K

Edimax HP-5101K to jedyny adapter powerline wyposażony w niezbyt wydajną kartę sieciową 10/100 Mb/s. W kategorii wydajności klasyfikuje się w sporej odległości za peletonem, gdzie królują modele wyposażone w gigabitowe karty sieciowe. Jednak w korelacji ceny do możliwości okazuje się najlepszym wyborem. Dlatego wyróżniliśmy go znaczkiem Najlepsza opłacalność.

Jego teoretyczna wydajność to 500 Mb/s, jednak w praktyce jest ona mocno ograniczona przez niską wydajność wbudowanej karty sieciowej (10/100 Mb/s). Dlatego jego maksymalna szybkość nie przekracza 90 Mb/s w teście wydajności pracy z wykorzystaniem protokołu UDP. Dla porównania najszybsze adaptery powerline w tym teście uzyskują wyniki 5-6 krotnie lepsze. Podczas kopiowana dużej ilości danych czy dużych plików trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zapis 5000 plików trwa 445 sekund, pliku ISO o objętości 5,5 GB ponad 10 minut. Dla porównania sieć utworzona z najwydajniejszego zestawu adapterów TP-Link TL-PA4010PKIT potrzebowała tylko 200 sekund na zapisanie 5,5 GB pliku ISO.

Edimax HP-5101K nie jest jednak najwolniejszym zestawem adapterów. Modele o wydajności 200 Mb/s , w testach są od niego o około 30 % wolniejsze. Poza tym w niczym nie ustępuje nawet znacznie droższym adapterom powerline pod względem możliwości (wyposażony jest w jedno gniazdo RJ-45) czy prostoty instalacji. Wystarczy tylko podłączyć adaptery do gniazdek elektrycznych, laptopa i rutera i nacisnąć przycisk synchronizacji. Po kilkunastu sekundach są gotowe do pracy, bez potrzeby jakiejkolwiek dodatkowej ingerencji ze strony użytkownika. Niestety dodawane przez producenta przewody sieciowe (dwie sztuki) są dosyć krótkie. Mają długość ok 100 cm.