Electrolux EAP 450

Topowy model oczyszczacza powietrza w ofercie Electroluksa.

Electrolux EAP 450

W skrócie:

Topowy model oczyszczacza w ofercie Electroluksa.

Zalety:

  • Wydajność
  • Filtry zmywalne

Wady:

  • Jakość wykonania
  • Wady konstrukcyjne

Pozornie masywna obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych, których jakość pozostawia sporo do życzenia. Rozwiązanie ma również dobre strony. Lekkie materiały pozwoliły ograniczyć masę konstrukcji do 8,5 kg, dzięki czemu możliwe jest przenoszenie urządzenia nawet między piętrami. Uchwyt do transportu został opracowany nieco niefortunnie. Ciężki front urządzenia wychyla się do przodu podczas podnoszenia, sprawiając, że czasami filtry wypadają razem z przednią osłoną obudowy.

Wady konstrukcyjne zostały nadrobione dobrym wyposażeniem. Wygodna obsługa odbywa się za pomocą zaledwie trzech przycisków fizycznych. Panel sterowania kryje również wyświetlacz prezentujący orientacyjnie stopień zanieczyszczenia powietrza. Pilot do obsługi zdalnej rekompensuje brak dedykowanej aplikacji mobilnej. Tryb pracy automatycznej sprawia, że konstrukcja w zasadzie nie wymaga nadzoru. O konieczności podstawowej konserwacji przypomina wskaźnik zużycia filtra.

Zobacz również:

Ciekawostką w oczyszczaczach Electroluksa jest czujnik światła. Jego zadaniem jest utrzymanie ciszy, kiedy domownicy udadzą się na spoczynek. Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na zastosowanie żadnej formy harmonogramu pracy. Wewnątrz urządzenia umieszczono potężne filtry o powierzchni 0,13 m2 każdy. Mają one zapewnić wydajność wystarczającą do efektywnego oczyszczania powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 103 m2.

Electrolux EAP450 okazał się najwydajniejszym urządzeniem w teście, doskonale radząc sobie z oczyszczaniem powietrza w obiektach o powierzchni zbliżonej do maksimum deklarowanego w specyfikacji. Wyróżnikiem modelu jest również zastosowanie filtrów zmywalnych. Czas ich eksploatacji wydłużony aż do 12 miesięcy sprawia, że cena zestawu zamiennego poziomie 500 zł wydaje się akceptowalna. Urządzenie jest objęte 24-miesięczną gwarancją producenta.