Electrolux Purei9

Odkurzający robot to nowość w ofercie firmy Electrolux.

W skrócie:

Jeden z pierwszych odkurzacz automatyczny w stajni Electrolux'a wymaga delikatnych poprawek

Zalety:

  • Pokonywanie wyższych progów
  • Pojemny zbiornik na nieczystości
  • System mapujący

Wady:

  • Dziwne zachowania (omijanie sporych obszarów)
  • Trochę wybrakowany zestaw sprzedażowy

Trójkątny kształt ma ułatwić robotowi poruszanie się na niewielkich przestrzeniach, a przy okazji uatrakcyjnia jego sylwetkę. Zaletą robota jest umiejętność pokonywania progów i dylatacji o wysokości do 2,2 cm. Dzięki temu Purei9 jako jedyny dotarł do niektórych przestrzeni w laboratorium testowym, które początkowo traktowaliśmy jako obszar całkowicie niedostępny dla robotów sprzątających.

Na pochwałę zasługuje również pojemny zbiornik na nieczystości oraz system mapujący złożony z kamery i lasera. Urządzenie przemieszcza się precyzyjnie, zbierając kurz z pieczołowitością i troską o wszelkie zakamarki oraz krawędzie.

Zobacz również:

Niestety, kilkukrotnie podczas testu robot zachowywał się w zaskakujący sposób, omijając znaczną część pomieszczenia, pomimo że przez większość czasu wykonywał swoją pracę wzorowo. Kładziemy to na karb „wieku dziecięcego” – urządzenie jest nowością i zastosowane w nim algorytmy mogą jeszcze wymagać dopracowania.

Robot jest wyposażony w moduł Wi-Fi i współpracuje z aplikacją mobilną, dzięki czemu może otrzymywać aktualizacje oprogramowania. Trochę szkoda, że w zestawie zabrakło zapasowego filtra (są one obecnie dość trudno dostępne) oraz pilota do zdalnego sterowania.