Epson EB-U04

EB-U04 przedstawiany jest jako model domowo-biznesowy. Dość wysoka jasność oraz rozdzielczość sprawiają, że może się sprawdzić w domowej rozrywce oraz podczas prezentacji, w pomieszczeniach, w których trudno o całkowite zaciemnienie.

W skrócie:

Testowany model projektora to przede wszystkim urządzenie przenośne. Niewielka masa, kompaktowa, zwarta obudowa oraz dołączona torba to jego atuty. Podczas instalacji przydają się także regulowane nóżki oraz mechanizm korekcji zniekształceń trapezowych.

Zalety:

  • duża jasność
  • ostry obraz
  • długa żywotność lampy
  • bardzo dobry stosunek ceny do jakości

Wady:

  • brak możliwości przesunięcia osi obiektywu
  • mała głębia czerni

Testowany model projektora to przede wszystkim urządzenie przenośne. Niewielka masa, kompaktowa, zwarta obudowa oraz dołączona torba to jego atuty. Podczas instalacji przydają się także regulowane nóżki oraz mechanizm korekcji zniekształceń trapezowych. Brakuje możliwości przesunięcia osi obiektywu ale to nie ta półka cenowa. W zamian producent wyposażył U04 w mechaniczną osłonę obiektywu, która wyłącza jednocześnie obraz i dźwięk. Niewielkie pocieszenie ale to rozwiązanie bardzo przydatne podczas transportu. Przyciski na obudowie są wygodne, a pierścienie regulacyjne działają precyzyjnie. Liczba i zestaw gniazd umieszczonych na tylnym panelu w zupełności wystarcza do większości zastosowań. Znalazło się tam miejsce na wejście komputerowe czy dwa porty HDMI w tym jeden z MHL. Do projektora można więc podłączyć smartfon. Jest też możliwość podpięcia zewnętrznego nośnika USB. Opcjonalne wyposażenie w bezprzewodowe łącze LAN oraz aplikacja iProjection pozwalają na odtwarzanie multimediów z większości urządzeń przenośnych. Epson pozwala także wyświetlać obraz z dwóch źródeł jednocześnie. Nieco więcej można wymagać od pilota. Trudno bowiem obsługiwać małe przyciski, zwłaszcza w ciemności, gdy brakuje mu podświetlenia.

Duża jasność Epsona EB-U04 gwarantuje, że obraz będzie dobrze widoczny nawet w niezaciemnionych pomieszczeniach, co często ma miejsce w trakcie prezentacji. Wpływa ona jednak ujemnie na jakość obrazu. Projektor nie jest bowiem w stanie oddać wiernie ciemnych partii. Czarny jest tam z reguły szary, brakuje też detali ale dość dobrze widoczne są za to kolory, co nie jest regułą w konkurencyjnych rozwiązaniach. Pomaga nieco przełączenie lampy w tryb oszczędny (to ustawienie, należy uznać za podstawowe do oglądania filmów) ale wymagający kinomani i tak nie będą zadowoleni. Przydaje się także dynamiczna przysłona, która poprawia kontrast. O dziwo nie hałasuje ona mocno podczas pracy. Czasami jednak nie nadąża za zmianami obrazu. Pozytywnie zaskakuje długi czas pracy lampy. 10 tysięcy godzin, to bardzo dobry wynik. Należy jednak pamiętać, że czas ten deklarowany jest dla trybu ECO. Tryb oszczędny wskazany jest także ze względu na dużo mniejszy szum wentylatorów, które podczas normalnej pracy szybko zaczynają męczyć.

Epson EB-U04

Epson EB-U04 - gamma

Plusem konstrukcji jest dobra geometria obrazu. Jeżeli wymaga tego miejsce instalacji można skorzystać z rozbudowanej korekcji trapezowej, a w szczególnie trudnych warunkach zastosować regulację położenia narożników. Tutaj jednak skok ustawienia jest zbyt duży. Obraz jest ostry i bogaty w szczegóły. Reprodukowane kolory są dobre dla średnich i ciemnych partii obrazu i wydają się nienaturalne dla najjaśniejszych. Potwierdzają to pomiary. Poziomy RGB, mimo małych możliwości regulacyjnych da się skorygować całkiem dobrze. Jednak, parametr dE po kalibracji, w przedziale od 80 do 100% grubo przekracza wartość 5, choć jego średnia wartość utrzymuje przyzwoite 1,3. Podobnie jest z temperaturą barwową, która nie utrzymuje równego przebiegu dla każdego poziomu jasności. Najgorzej wypada jednak gamma, która od połowy skali gwałtownie spada by dla 90% przyjąć wartość jeden. Wartość średnia to około 1,8. Niestety, nie można jej wyregulować. Z wzorcem CIE nie pokrywa się także przestrzeń barwowa.

Mimo ogólnego przeznaczenia Epson EB-U04 znajdzie dla siebie miejsce raczej w zastosowaniach biznesowych. Ponad średnią wybijają się te jego cechy i parametry, które są tu najważniejsze, a więc duża jasność i ostrość obrazu, wygoda instalacji czy możliwość sprawnego przenoszenia. W warunkach domowych podczas zabawy, grania, czy choćby oglądania zdjęć też nie zawiedzie zwłaszcza, gdy będzie pracował w ciągu dnia, w niezaciemnionym pomieszczeniu. Graczom spodoba się niewielkie opóźnienie jakie wprowadza. Najmniejszą wartość przedstawia natomiast dla kinomana, głównie ze względu na braki w reprodukcji ciemnych partii obrazu. Wszystkie wady i zalety projektora nabierają jednak innego znaczenia jeżeli odniesie się je do jego ceny. To jedna z najbardziej opłacalnych konstrukcji w przedziale do 5 tysięcy złotych, i to w porównaniu do konkurencyjnych produktów adresowanych do kina domowego.

Werdykt

+ duża jasność

+ ostry obraz

+ długa żywotność lampy

+ bardzo dobry stosunek ceny do jakości

- brak możliwości przesunięcia osi obiektywu

- mała głębia czerni


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: