Epson EH-DM2

Zalety:

  • Prawidłowe barwy
  • Małe gabaryty
  • Odtwarza DivX
  • Wysoka jasność

Wady:

  • Dość głośny
  • Niska rozdzielczość

Epson przygotował kolejną wersję swoich domowych centrów rozrywki zintegrowanych z projektorem. Do testów wybraliśmy najtańszy model EH-DM2, który skierowany jest do użytkowników oczekujących prostoty użytkowania, lecz z racji ceny urządzenia godzących się na pewne kompromisy jeśli chodzi o jakość obrazu i dźwięku. Projektor jest stosunkowo niewielki i dobrze przystosowany do transportu.Z projektorem LCD zintegrowano odtwarzacz DVD\DivX oraz głośniki.

Epson przygotował kolejną wersję swoich domowych centrów rozrywki zintegrowanych z projektorem. Do testów wybraliśmy najtańszy model EH-DM2, który skierowany jest do użytkowników oczekujących prostoty użytkowania, lecz z racji ceny urządzenia godzących się na pewne kompromisy jeśli chodzi o jakość obrazu i dźwięku. Projektor jest stosunkowo niewielki i dobrze przystosowany do transportu. Z lewej strony obudowy zintegrowano rączkę służącą do wygodnego przenoszenia rzutnika. W komplecie znajduje się także futerał chroniący projektor przed uszkodzeniem. Sekcja projektora jest podstawowa. Model pracujący w technologii LCD dysponuje niską jak na dzisiejsze standardy rozdzielczością 854x480 pikseli.

Obiektyw ma stałą ogniskową i tylko dzięki całkiem sprawnie działającemu cyfrowemu zoomowi dość łatwo uzyskać pożądaną przekątną obrazu bez konieczności precyzyjnego ustawiania projektora w określonej odległości od ekranu. Czarny kolor obudowy nie każdemu musi przypaść do gustu, lecz widocznie z badań rynkowych Epsona wynika iż jest preferowany przez konsumentów (poprzednik miał białą obudowę). Wbudowany odtwarzacz DVD korzysta z czytnika optycznego pozbawionego szuflady. Płyty CD lub DVD wkładamy w szczelinę na wzór czytników samochodowych lub napędów montowanych czasami w laptopach. Napęd pracuje bardzo cicho, właściwie tylko podczas identyfikacji krążka wydaje głośniejsze odgłosy, a potem już go nie słychać.

Ustawienia parametrów odtwarzacza są absolutnie podstawowe i sprowadzają się głównie do wyboru wersji językowej menu ekranowych oraz ścieżek audio. Reszty ustawień dokonujemy w dodatkowych podmenu wywoływanych z poziomu pilota. Ustawienia dotyczą parametrów obrazu (4 predefiniowane tryby Film, Dynamiczny i Salon, Gra różniące się jasnością generowaną przez projektor oraz ustawieniami charakterystyki obrazu). Maksymalna jasność projektora to 1200 ANSI lumenów. W trybie kinowym jasność spada o ok 20 % lecz nadal jest wysoka, a projektor pracuje wyraźnie ciszej. Wbudowane głośniki dysponują mocą 2x8W i wystarczą do nagłośnienia średniej wielkości pomieszczenia. Zastosowane algorytmy Dolby Virtual Speaker efektywnie tworzą wrażenia przestrzenne. Odtwarzacz nie ma problemów ze ścieżkami audio DD i DTS. Jeśli dźwięk chcielibyśmy wyprowadzić do zewnętrznego wzmacniacza to możemy skorzystać z cyfrowego wyjścia koncentrycznego audio. Do projektora można też podłączyć inne źródła wideo – np. zewnętrzny odtwarzacz DVD, Blu-ray czy kamerę cyfrową. Możemy w tym celu wykorzystać wejścia komponentowe, wideo oraz komputerowe VGA. Jest też stereofoniczne wejście audio.

Wbudowany odtwarzać radzi sobie nie tylko z płytami DVD lecz także plikami DivX. Odczytywane są polskie napisy z plików .txt z tym że muszą mieć nazwę taką jak plik wideo i znajdować się w tym samym katalogu. Czcionka napisów nie jest piękna lecz akceptowalna. Minusem jest przenoszenie wyrazów jeśli napisy nie mieszczą się w jednej linii. Odtwarzacz nie przenosi całych wyrazów lecz dzieli je całkowicie przypadkowo bez respektowania zasad języka polskiego. Przy odtwarzaniu plików DivX denerwują jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze każdy film wyświetlany jest domyślnie w oknie o proporcjach 4:3, dopiero wciśnięcie przycisku Aspect pozwala na jego rozciągnięcie do proporcji panoramicznych. Druga wada to napisy, które nie uruchamiają się automatycznie lecz dopiero po wywołaniu ich klawiszem Subtitles. To drobiazgi lecz producent powinien pomyśleć nad ich poprawkami np. przy okazji aktualizacji oprogramowania projektora.

Filmy, pliki muzyczne MP3, WMA oraz zdjęcia JPEG można wyświetlać także z dysków USB.

Warunkiem jest struktura plików na dysku zgodna ze standardem FAT32). Jeśli chodzi o jakość obrazu to jest nieźle, lecz trzeba sobie zdawać sprawę, że to projektor klasy podstawowej o bardzo niskiej rozdzielczości. Ta powoduje iż struktura pikseli z jakich tworzony jest obraz jest niestety widoczna nawet z większej odległości. Kontrast jest przyzwoity, a kolory poprawne. Nie ma mowy o głębokiej czerni czy doskonałej gradacji barw znanej z projektorów dla wymagających kinomanów. Epson spełnia podstawowe oczekiwania stawiane przed tanim przenośnym projektorem, który dzięki wysokiej jasności może być używany także przy świetle dziennym.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier