Epson EH-TW450

Zalety:

  • Wygodna konfiguracja
  • Wysoka jasność
  • Niewielkie rozmiary

Wady:

  • Przeciętna jakość obrazu

Najnowszy projektor Epsona skierowany jest do użytkowników używających rzutnika nie tylko do oglądania filmów lecz równie częstego grania i oglądania na wielkim ekranie sportu. Dysponuje wysoką jasnością i złączem HDMI.

Prezentowany projektor to absolutna nowość. Zaprezentowano go na tegorocznych targach IFA i już zdążył trafić do naszych testów. Jest to następca projektora EH-TW420, który zbudowano na bazie rozwiązań znanych z rzutników biznesowych (np. obudowa). Nowy model prezentuje się dużo atrakcyjniej. Jego obudowa ma zupełnie inny kształt, nowy w gamie projektorów Epsona. Jest czarna, niewielka, z wygodnym mechanizmem zasłaniania obiektywu, który chroni optykę przed ewentualnym uszkodzeniem. Niestety obiektywu nie można przemieszczać (tzw. Lens Shift) więc wymagana jest stosunkowo precyzyjna instalacja rzutnika przed ekranem. Jeśli obraz będzie rzucany przy przedzie projektora ustawionym na wysuwanym wsporniku, o właściwą geometrię obrazu zadba funkcja automatycznej korekcji zniekształceń trapezowych. Niestety jak zwykle powoduje ona widoczny spadek ostrości obrazu. Wbudowane panele LCD dysponują rozdzielczością 1280x720 pikseli.

W zapewnieniu lepszego współczynnika kontrastu pomaga im dynamiczna przesłona. Efekty jej pracy są wyraźne, kontrast istotnie wzrasta, niestety jest też druga strona medalu – jej słyszalna praca objawiająca się cichym terkotaniem. Optyczny zoom dysponuje niewielkim przybliżeniem 1,2x lecz jest tak dobrany, że można rzucać obraz o dużej przekątnej już przy bliskim ustawieniu projektora przed ekranem. Dla większości użytkowników będzie to zaletą. Oczywiście projektor mający służyć głównie do grania i oglądania telewizji (Epson zaznacza, że odbiorcą mają być osoby oglądające wydarzenia sportowe na wielkim ekranie) musi wykazać się odpowiednią jasnością. Tu jest nienajgorzej, projektor oferuje 2500 ANSI lumenów lecz nie liczcie że wystarczy to do uzyskania dobrego obrazu w silnie nasłonecznionym pokoju. Obraz jest niezłej jakości w pomieszczeniu z umiarkowanym naświetleniem, a oczywiście osiąga najlepszą jakość przy dobrym zaciemnieniu pokoju. W odbudowie zintegrowano monofoniczny 1W głośnik, który awaryjnie może służyć do słuchania muzyki podczas grania, zalecamy jednak podłączenie konsoli lub dekodera telewizyjnego do zewnętrznego zestawu audio z prawdziwego zdarzenia. Bogaty jest zestaw gniazd.

Mamy m.in. wygodne w użyciu złącze HDMI, a także port USB z którego Epson potrafi wyświetlać zdjęcia cyfrowe. Zaletą projektora jest długa żywotność lampy – 3000 godzin w trybie pełnej jasności i 4000 godzin w trybie Eco. Jakość obrazu jest umiarkowana. Projektory Epsona przeznaczone ściśle do wyświetlania obrazu kinowego oferują o wiele lepsze odwzorowanie barw, kontrast i przede wszystkim wyższą czystość obrazu. EH-TW420 wyświetla obraz o dość dużej zawartości szumów. Dynamiczny kontrast wprowadza widoczne przejaskrawienie bieli. Ostrość jest dobra lecz kontrast umiarkowany (choć dużo lepszy niż w typowych projektorach biznesowych). Głośność projektora w trybie pełnej jasności jest akceptowalna w trybie Eco urządzenie pracuje już naprawdę cicho.