Epson EH-TW480

Epson EH-TW480 to niewielki, kompaktowy i przenośny projektor pozwalający wyświetlać materiały kina domowego w wysokiej rozdzielczości. Wysoka jasność oferowana przez urządzenie gwarantuje także, że reprodukowany przez niego obraz będzie czytelny nawet przy świetle dziennym.

Jakość obrazu

Zawodzi przede wszystkim geometria obrazu, kolory mogłyby być bardziej nasycone. Obraz wydaje się prześwietlony, a barwy wyblakłe. Brakuje także przyzwoitej głębi czerni. Czarny tak naprawdę nie jest czarny. I nie trzeba żadnych przyrządów pomiarowych by to stwierdzić. Duża jasność pozwala jednak używać projektora bez zaciemniania pomieszczenia. W trakcie projekcji można zaobserwować niewielkie szumy. Odtwarzanie przebiega za to bardzo płynnie.

Możliwości regulacyjne

Możliwości regulacyjne oferowane przez TW480 są wystarczające. Ze względu na założoną przez producenta prostotę obsługi nie są jednak zaawansowane. Szczątkowe jest na przykład ustawienie temperatury barwowej. Niektóre parametry korygowane są automatycznie. Przykładem są pionowe zniekształcenia trapezowe. Na szczęście można je również modyfikować ręcznie, ponieważ automat nie zawsze się sprawdza.

Dołączony do projektora pilot jest wygodny w obsłudze i intuicyjny. Bardzo łatwo trafia się w poszczególne przyciski. Przeszkadzają trochę napisy, które zamiast ułatwiać ograniczają czytelność.

Obudowa i podłączenia

Epson EH-TW480 jest lekki, zgrabny i po prostu ładny. Efekt psują jedynie zbyt duże, mało dyskretne napisy umieszczone na obudowie. Wszystkie elementy sterujące są łatwo dostępne i działają precyzyjnie. Przyciski funkcjonują prawidłowo. Zbyt delikatny jest jedynie suwak poziomej korekcji trapezowej. Mało wyczuwalne jest także jego położenie centralne. Łatwo uszkodzić osłonę filtra. Plastik w tym miejscu za bardzo się wygina. Pojedyncza nóżka regulująca kąt podniesienia musi udźwignąć jedynie nieco ponad dwa kilogramy więc nie należy do masywnych. Ręcznie zakłada się osłonę obiektywu.

Liczba gniazd nie jest imponująca. Chcąc w pełni wykorzystać możliwości projektora, użytkownik będzie zmuszony żonglować kablami i wtyczkami. Dość duża jasność powoduje na przykład, że urządzenie można z powodzeniem wykorzystywać przy świetle dziennym, choćby do wyświetlania obrazu z konsoli. Pojedyncze gniazdo HDMI zmusza jednak do przełączania go pomiędzy konsolą a odtwarzaczem. Ten model projektora Epsona nie należy do najcichszych. Szumy, jakie wydają wentylatory w trybie normalnym przeszkadzają w oglądaniu filmów. A wentylator zmuszony jest do intensywnej pracy. Urządzenie dość mocno się rozgrzewa.

Dużym plusem jest długa żywotność lampy projekcyjnej, a także imponująca gwarancja. Lampa objęta jest nawet dłuższą ochroną niż samo urządzenie. Czas jej trwania to aż 36 miesięcy.