Epson EH-TW5500

Zalety:

  • Wysoka jasność
  • Bardzo wysoki kontrast
  • Dobry system Super resolution
  • Cichy

Wady:

  • Wysoka cena

Najnowszy projektor do kina domowego Epsona wyposażono w kilka nowinek, które sprawiają, że jest to jeden z najlepszych modeli na rynku.

Na ten projektor czekało wielu kinomanów. Epson zaprezentował go po raz pierwszy na targach IFA 2009 lecz do sklepów produkt trafił praktycznie na początku 2010 roku. Model ten wyposażono w kilka bardzo ciekawych rozwiązań technologicznych, które istotnie poprawiły przyjemność oglądania i jakość obrazu w stosunku do dobrze ocenianego modelu EH-TW5000. Stylistycznie nie zmieniło się nic.

Ciemnoszara obudowa projektora jest dość szeroka, głęboka i masywna. Wykonano ją za to z lepszych materiałów niż w TW5000. Na górze obudowy znajdziemy dostęp do dwóch pokręteł odpowiedzialnych za przesuwanie obiektywu w pionie (96%) i poziomie (47%). Lepszy jest obiektyw z takim samym jak w poprzednich modelach przybliżeniem 2,1x. Poprawiono jakość optyki co znalazło odzwierciedlenie w lepszej ostrości obrazu. Regulacji ostrości i przybliżenia dokonujemy w Epsonie ręcznie. Ogromną zaletą projektora jest wysoka efektywna jasność na poziomie 1600 ANSI lumenów. Jasność spada w trybie kinowym HD (w każdym innym można też ręcznie przestawić lampę w tryb pracy ekonomicznej), lecz jeśli zapragniemy oglądać filmy także w dzień to tryb filmowy „dzienny” sprawi, że uzyskamy czytelny i jasny obraz w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. Tryby obrazu Silver screen, x.v. Colour korzystają z minimalnej jasności lampy. Tryb Silver screen ma ustawienia dobrane tak aby obraz wyglądał optymalnie wyświetlany na ekranie ze srebrzystą powłoką (zalecany do pomieszczeń w których ściany i sufit mają jasny kolor). Sercem elektroniki projektora jest bardzo dobry i spotykany w innych dobrych modelach procesor Silicon Optix HQV Reon-VX. Jego działanie jest znakomite, szczególnie jeśli chodzi o rewelacyjną, nie zmiękczającą obrazu redukcję szumów i zapewnienie stabilnego obrazu o bardzo dobrej separacji barw. Oprócz tego elementu, elektronikę uzupełnia system poprawy płynności ruchów 100 Hz (nazwany tu FineFrame). W nowym modelu Epson istotnie poprawił skuteczność jego działania.

Zminimalizowano ilość błędów powstających w procesie dodawania klatek obrazu. Niestety, choć faktycznie po jego uruchomieniu obraz jest bardzo płynny to jednocześnie widać pewną sztuczność, nienaturalność obrazu. Tradycyjnie już dla większości tego typu rozwiązań obraz przypomina tzw. teatr telewizji. Interpolację warto więc użyć tam gdzie nie przeszkadza - koncerty, programy telewizyjne, a wyłączyć podczas oglądania filmów. Dużo lepszym rozwianiem jest nowy mechanizm Super resolution zwiększający rozdzielczość obrazu. Oczywiście jego efekty są najlepsze podczas oglądania obrazu SD z płyt DVD-Video. Proces zwiększania liczby pikseli jest skomplikowany (wykrywanie rozmytych obszarów, analiza obrazu po zwiększeniu rozdzielczości z materiałem wyjściowym) lecz w efekcie otrzymujemy obraz o istotnie zwiększonej szczegółowości.

Najważniejszym parametrem jaki Epson podkreśla w reklamach nowego projektora jest współczynnik kontrastu wynoszący aż 200 000:1. To rekordowa wartość wśród modeli do kina domowego. Aby uzyskać taki wynik Epson zastosował kina nowych rozwiązań - po pierwsze nowe organiczne panele o pionowym ułożeniu kryształów, gwarantujące mniejsze wycieki światła, a co za tym idzie poprawiające kontrast rzeczywisty przetworników. Drugi patent to całkowicie nowa dynamiczna przesłona zbudowana nie z jednej ale 2 warstw. Dodatkowe elementy przesłony pozwalają na uzyskanie lepszego skupienia wiązki światła emitowanej przez lampę projekcyjną. W końcu pracująca przesłona nie hałasuje jak w we wcześniejszych projektorach Epsona. Aktualnie jest praktycznie bezgłośna.

Epson jest projektorem, który fabrycznie ustawiono dobrze jeśli chodzi balans barw. Użytkownicy, którzy chcieliby dokonać korekt nastawów fabrycznych znajdą wszystkie niezbędne regulacje w menu ekranowym. Przewidziano możliwość zapisania kilku profili ustawień w oddzielnych komórkach pamięci, projektor jest też przystosowany do kalibracji wykonywanej przez certyfikowanych specjalistów organizacji Imaging Science Foundation (ISF). Jakość obrazu z projektora Epsona jest bardzo dobra lecz nie można powiedzieć, że kontrast na tle najnowszych konkurentów jest powalający. Czerń w testowanym przez nas modelu JVC HD-DLA950 była jeszcze głębsza, lecz trzeba pamiętać, że model ten wykonany w technologii LCOS jest dwa razy droższy, a deklarowany współczynnik kontrastu uzyskany bez żadnych sztuczek to aż 50000:1. Bliższy cenowo jest model Panasonic PT-AE4000, który pod względem kontrastu i głębi czerni prezentuje zbliżony do Epsona poziom. EH-TW5500 to świetny projektor, dobrze wyposażony, wyświetlający wyjątkowo jasny obraz o dobrej czerni i balansie barw. Jesteśmy pewni jego sukcesu choć na rynku groźnych konkurentów mu nie brakuje.