Epson EH-TW9000W

Epson EH-TW9000W oferuje bardzo dobry obraz, mnóstwo funkcji regulacyjnych i użyteczny moduł bezprzewodowej transmisji wysokiej rozdzielczości. To ciekawa propozycja dla wymagających użytkowników kina domowego

Epson EH-TW9000W adresowany jest do wymagającego użytkownika kina domowego, który nie ma ochoty bądź możliwości przygotowania specjalnej salki kinowej i oczekuje od projektora nie tylko możliwości dobrego wyświetlania filmów. Produkt Epsona wychodzi naprzeciw tym wymaganiom. Elastyczność gniazd umożliwia podłączenie wielu różnych urządzeń, moduł bezprzewodowego przesyłania dźwięku i obrazu wysokiej rozdzielczości eliminuje konieczność układania przewodów, konwersja do formatu trójwymiarowego pozwala na nowo cieszyć się starymi filmami, a możliwości regulacyjne optyki zadowolą najbardziej wybredne osoby.

Jakość obrazu

Obraz oglądany w niezaciemnionym pomieszczeniu nie wypada najlepiej. Nie pomaga nawet podkręcenie jasności do trybu dynamicznego. Słabo wypada kolor czarny, a obraz jest prześwietlony. Zupełnie inaczej wszystko wygląda jednak w warunkach typowo kinowych. Czerń nabiera głębi, poprawia się odbiór nasycenia kolorów i kontrastowość scen. Widać więcej szczegółów. Płynność odtwarzania jest bardzo dobra, kolory naturalne. Trochę zbyt czerwone jest chyba trochę nasycenie koloru skóry. Widać też trochę szumów ale to zjawisko minimalne. Pewne zastrzeżenia można mieć do ostrości. Porównując bezpośrednio reprodukowany przez Epsona na przykład z Panasonikiem AH1000 parametr ten wypada na korzyść konkurencyjnego modelu.

Zobacz również:

  • Pojedynek drukarek: Epson EcoTank L3251 vs Canon Pixma G3470

Bardzo dobrze funkcjonuje konwersja 2D do 3D. Obraz nabiera głębi a oglądanie przynosi wiele frajdy. Subiektywna ocena jest taka że algorytm konwertujący umieszczony w tym modelu Epsona lepiej się spisuje niż na przykład mechanizm o wiele droższego JVC DLA-X90.

Możliwości regulacyjne i funkcje

Zakres regulacyjny różnych parametrów oraz ich liczba stawiają Epsona w rzędzie z najdroższymi konstrukcjami. Oprócz wszystkich parametrów podstawowych, widz ma możliwość dopasowania na przykład temperatury barwowej, gammy (ręcznie bądź z obrazu), wyregulowania odcienia skóry. Trzystopniowa dynamiczna przysłona poprawia kontrast i reprodukcję czerni. Pracuje przy tym praktycznie niesłyszalnie. Mechanizm interpolacji klatek poprawia odtwarzanie szybkich, dynamicznych scen. Obraz można poddać procesowi odszumiania i wyostrzania, zoptymalizować w zależności od rodzaju źródła. Wybrane ustawienia łatwo zapisać w pamięci, by było szybko dostępne w przyszłości. Projektor pozwala na zapamiętanie 12 różnych kombinacji. Funkcja wyświetlania obrazu z różnych źródeł umożliwia jednoczesny podgląd dwóch programów.

Obudowa i podłączenia

Jako jeden z niewielu projektów ze średniej półki cenowej Epson EH-TW9000W wyposażony został w mechanizm automatycznego zamykania osłony obiektywu. Choć pracuje on dość głośno doskonale spełnia swoją rolę. No i nie trzeba wydawać kilkudziesięciu tysięcy złotych, by obiektyw chroniony był automatycznie przed uszkodzeniami i kurzem. Obudowa jest dobrze zaprojektowana, a użyte do jej produkcji materiały wysokiej jakości. Przyciski sterujące ukryte zostały pod dyskretną klapką, tak by nie rzucać się w oczy. Pierścienie regulacyjne mechanizmu przesuwania osi obiektywu pracują prawidłowo, za to regulacje ostrości i powiększania już nie. Sprawiają wrażenie jakby były wcześniej wielokrotnie zakładane i zdejmowane co w rezultacie doprowadziło do niedokładnego spasowania i nadmiernych luzów. Minusem konstrukcji jest również to, że po ustawieniu osi obiektywu w skrajnych położeniach z obudowy pada na ekran dodatkowe światło pogarszając w niektórych sytuacjach jakość obrazu.

Dołączony do projektora pilot jest duży i wygodny w obsłudze. Sporych rozmiarów przyciski ułatwiają wybieranie poszczególnych funkcji. Źle został jednak rozplanowany układ najważniejszych przycisków. Polecenie wywołujące i zamykające menu znalazło się bezpośrednio pod strzałkami kursorów. W rezultacie bardzo często zamiast zmienić jakiś parametr użytkownik wyłącza całkowicie menu.

Do tego modelu Epsona dołączone są dwie pary aktywnych okularów 3D. Nie można ich jednak uznać za wygodne. Aby wytrzymać w nich przez cały seans trzeba naprawdę dużo samozaparcia i odporności.

Bezprzewodowy transmiter HDMI eliminuje konieczność rozkładania kabli w miejscach, w których jest to utrudnione. Jego maksymalny zasięg to około 10 metrów. To doskonałe rozwiązanie. Jeżeli jednak stanowi ono główny powód zakupu projektora to przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić czy moduł współpracuje ze wszystkimi elementami domowego kina. A z tym bywa różnie.

Epson EH-TW9000W

Równomierność rozświetlenia


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: