Epson EcoTank M2140 - najtańsze drukowanie monchromatyczne

Drukarki Epson z serii EcoTank to urządzenia atramentowe, w których tusz uzupełniany jest prosto z butelki. Dzięki temu drukowanie z wykorzystaniem oryginalnych materiałów eksploatacyjnych jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań na rynku. Sprawdziliśmy model EcoTank M2140 - monochromatyczny produkt skierowany do małego biznesu.

EcoTank to przełomowa technologia w ofercie Epsona. Dotychczas urządzenia japońskiego producenta skupione były wokół druku kolorowego - wliczając w to rewelacyjne drukarki, przeznaczone do taniego drukowania zdjęć w wysokiej jakości. Tym razem na rynek trafił produkt przeznaczony do efektywnego drukowania dokumentów monochromatycznych. Technologia pozostała bez zmian - ponownie atrament jest uzupełniany prosto z butelki, gwarantując tanie drukowanie i ogromną wydajność na pojedynczym zasobniku.

Epson EcoTank M2140 - najtańsze drukowanie monchromatyczne

Epson EcoTank M2140 - cena i dostępność

Najnowsze dzieło Epsona jest już dostępne w polskich sklepach. Urządzenie można kupić w atrakcyjnej cenie, pozycjonowanej w okolicach 1000 zł.

Na runku dostępny jest również nieco droższy model EcoTank M2170, którego specyfikacja została uzupełniona o moduł faksu.

Epson EcoTank M2140 - wygląd i budowa

Drukarka Epson EcoTank M2140 to urządzenie o ciekawej konstrukcji dwumodułowej. Dolną część obudowy zajmuje kaseta o pojemności 250 arkuszy, wraz z mechanizmem drukującym i odbiornikiem zadrukowanych kartek.

Epson EcoTank M2140 - najtańsze drukowanie monchromatyczne

Na górze ulokowano szybę skanera oraz dotykowy panel sterowania.

Epson EcoTank M2140 - najtańsze drukowanie monchromatyczne

Kasetę z tuszem ulokowano pod zaślepką przy prawej krawędzi dolnej części drukarki. Dolewanie atramentu jest łatwe, a dzięki odpowiednio wyprofilowanej butelce proces odbywa się bez obawy o rozlanie tuszu.

Epson EcoTank M2140 - najtańsze drukowanie monchromatyczne

Aktualny stan napełnienia drukarki można obserwować przez przeźroczysty element obudowy.

Epson EcoTank M2140 - najtańsze drukowanie monchromatyczne

Konstrukcja drukarki została opracowana z wysokiej jakości matowego tworzywa. Materiał wydaje się odporny na zabrudzenia i żółknięcie.

Epson EcoTank M2140 - specyfikacja i funkcje

Podstawowa specyfikacja drukarki EcoTank M2140 prezentuje się następująco:

 • Typ: atramentowa
 • Funkcje: drukowanie, skanowanie, kopiowanie
 • Tusz: pigmentowy
 • Rozdzielczość druku: 1.200 x 2.400 DPI
 • Szybkość druku: 39 str./min.
 • Pierwsza strona: 6 sekund
 • Format papieru: A4
 • Druk dwustronny: TAK
 • Pojemność podajnika: 100 arkuszy
 • Pojemność kasety na papier: 250 arkuszy
 • Rozdzielczość skanowania: 1 200 x 2 400 dpi
 • Wymiary: 375‎ x 347 x 302 mm
 • Masa: 6,4 kg

Specyfikacja wskazuje, że mamy do czynienia z dość prostym urządzeniem opracowanym z myślą o wykonywaniu podstawowych zadań, kierowanych do drukarek wielofunkcyjnych. Intencją producenta było stworzenie produktu ekonomicznego w zakupie i użytkowaniu. Koszt atramentu przy wydruku pojedynczej strony nie powinien przekroczyć 0,6 grosza. Zestaw sprzedażowy zawiera dwie butelki atramentu, zapewniający startową wydajność na poziomie 11 000 stron. Co istotne, względem drukarek laserowych, urządzenie atramentowe będzie wyróżniało się również niższym poborem energii.

Epson EcoTank M2140 - najtańsze drukowanie monchromatyczne

Podczas kopiowania dokumentów, konsumpcja energii nie przekracza 12 W. W trybie czuwania drukarka pobiera około 5 W energii.

Wśród ciekawych udogodnień warto zaznaczyć praktyczny, kolorowy wyświetlacz z menu w języku polskim.

Epson EcoTank M2140 - wydajność

Przeprowadziliśmy standardowe testy dotyczące wydajności drukarki. Zgodnie z zapewnieniami producenta wydruk pierwszej strony zajmuje zaledwie około 6 sekund. To zdecydowanie lepszy wynik niż w przypadku większości urządzeń laserowych, wymagających nagrzewania. Średnia prędkość wydruku 10 stronicowego dokumentu ISO to 18 sekund. Jest to jeden z najlepszych rezultatów jakie przyszło nam odnotować w przypadku urządzeń ze stałym zasilaniem atramentowym.

Małe firmy bez wątpienia docenią fakt, że pojedyncze napełnienie drukarki wystarczy na blisko 6 tysięcy wydruków. Ten wynik udało nam się potwierdzić podczas testów. Zadrukowanie 1100 stron, skutkowało spadkiem poziomu atramentu o około 1/5. Tak wysoka wydajnośc to zazwyczaj domena sporych rozmiarów maszyn laserowych.

Epson EcoTank M2140 - podsumowanie

Drukarka Epson EcoTank M2140 to świetnie opracowane rozwiązanie atramentowe, skierowane do domowych biur oraz małych przedsiębiorstw. Maszyna bez problemu zastąpi kombajn laserowy, odwdzięczając się rewelacyjnym kosztem eksploatacji. Oprócz znikomej ceny atramentu, producent zadbał o niewielkie zapotrzebowanie na energię. Doceniamy również intuicyjną obsługę oraz wysoką wydajność pracy. W ramach promocji istnieje możliwość wydłużenia okresu gwarancyjnego na urządzenie do 3 lat ( https://www.epson.pl/promotions/extended-warranty ). Model objęty jest także akcją, dzięki której każdy nabywca może uzyskać zwrot 240 zł ( https://www.epson.pl/zwrot ).

Epson EcoTank M2140 - najtańsze drukowanie monchromatyczne