Epson Stylus Office BX320FW

Kombajny atramentowe przeznaczony głównie do prac biurowych niezbyt odpowiadają tradycji firmy zorientowanej raczej na jakość fotograficzną niż na dobry tekst i szybkie tempo pracy wymagane w biurze.

Kombajny atramentowe przeznaczony głównie do prac biurowych niezbyt odpowiadają tradycji firmy zorientowanej raczej na jakość fotograficzną niż na dobry tekst i szybkie tempo pracy wymagane w biurze. Takie przyspieszenie musi się wiązać z powiększeniem liczby dysz do typowego dla biura profilu drukowania w którym przeważa czerń. Zmianę przeprowadzono w bardzo sprytny sposób. Do istniejącej głowicy czterokolorowej CMYK dodano następny zestaw dysz do koloru czarnego. Nowy segment jest zasilany przez dodatkowy, piąty kałamarz, dzięki czemu można zachować wymienność atramentów z mniej oryginalnymi kombajnami. Inaczej niż w modelach pięcioatramentowych Canona i HP oba czarne tusze niczym się nie różnią, zdublowanie służy wyłącznie przyspieszeniu pracy. Razem urządzenie ma 360 dysz do drukowania w czerni i po 59 do trzech kolorów podstawowych. Wszystkie atramenty są na osnowie pigmentowej, mogą się ze sobą mieszać ale pozostają wodoodporne.

Jak się można domyślić po liczbie dysz tempo druku czarnego i kolorowego znacznie się różni. Te różnice nieco niweluje inteligentny sterownik drukując szybciej czarne fragmenty kolorowych dokumentów, oraz dysze nowej generacji potrafiące wystrzeliwać krople kilku wielkości, niemniej jednak większy udział koloru może przedłużyć pracę nawet do czterech razy. U nas wydajność spadła z 12 czarnych do 3 kolorowych stron na minutę.

W atramentówkach Epsona poprawianie jakości ustawieniami w sterowniku często odbywa się kosztem przedłużenia czasu drukowania. W teście urządzenia biurowego postawiliśmy na szybkość i głównie to było przyczyną niższej oceny za jakość tekstu. Warto pamiętać, że można ją bez problemu podnieść do poziomu ideału kosztem kilku kolejnych przejść głowicy nad krytycznym miejscem lub cała stroną. Jednak to samo, szybkie tempo wystarczyło do idealnie równego pokrycia większych powierzchni.

Nie tylko jakość, ale i szybkość skanowania są mocną stroną nowego modelu. Ale mamy też spory zgrzyt. Kombajn został wyposażony w program Presto! PageManager między innymi z funkcją OCR-u. To zadanie zdecydowanie lepiej wykonuje FineReader, którego w tym modelu nie ma, ale paradoksalnie pozostaje na wyposażeniu mniej biurowo zorientowanych modeli Epsona.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: