Epson Stylus SX218

Zalety:

  • Umiarkowana cena
  • Dobry skaner
  • Świetny OCR

Wady:

  • Drogi druk
  • Wolne tempo druku

SX 218 ma więcej wspólnego z najprostszym Epsonem SX125 aniżeli z SX200. Wtedy SX200 miał po 90 dysz na każdy z czterech kolorów. Dzisiaj 90 jest tylko do czerni, pozostałym trzem barwom przydzielono po 29. Dodatkowo powiększono najmniejszą objętość kropli z trzech do czterech piko litrów. Pomimo tego drukowanie czarnych dokumentów trwa długo, średnio dwadzieścia sekund na stronę, a każdy kolorowy akcent jeszcze wydłuża ten czas.

Wbrew pozorom SX 218 jest o wiele bliżej do najprostszego Epsona SX125 aniżeli do SX200, modelu o podobnym numerze z czasów, kiedy Epson mniej oszczędzał na dyszach. Wtedy SX200 miał po 90 dysz na każdy z czterech kolorów. Dzisiaj 90 jest tylko do czerni, pozostałym trzem barwom przydzielono po 29. Dodatkowo powiększono najmniejszą objętość kropli z trzech do czterech piko litrów.

Wolno

Ten zabieg miał przyspieszyć drukowanie, ale bez większego powodzenia. W efekcie drukowanie czarnych dokumentów trwa długo, średnio dwadzieścia sekund na stronę. Każdy kolorowy akcent wydłuża ten czas. Osiem minut trwała praca nad dziesięciostronicowym dokumentem z Worda ze średnią ilością grafiki. Dziesięć minut zabiera drukowanie fotografii formatu A4 w wysokiej jakości, nawet w szybszym trybie dwukierunkowym. To samo dotyczy innych tematów, drukowanych w maksymalnej rozdzielczości, 5760x1440 dpi. Szybkie jest tylko samo przewijanie kartki

I drogo

Swego czasu odradzaliśmy zakup tak wolnych urządzeń i jesteśmy konsekwentni. Ślimacze tempo to największa wada SX218. Równie dotkliwe mogą stać się spore koszty wydruku strony. 19 groszy za stronę monochromatyczną i 55 za kolorową daje SX218 miejsce w niechlubnej czołówce.

Jakość druku nie odbiega na niekorzyść od średniej. SX wykorzystuje komplet czterech atramentów pigmentowych, dzięki czemu wydruki są wodoodporne, a szarości mogą być wspomagane kolorem czarnym. Jak na te możliwości oceny za kolory, szczegóły i grafikę są całkiem przyzwoita. Jakość fotografii jest także w normie.

Są też plusy

SX 218 jest najtańszym kombajnem Epsona przystosowanym do drukowania bez komputera. Urządzenie ma gniazdo na karty pamięci do aparatów cyfrowych oraz prawie czterocentymetrowy kolorowy wyświetlacz, który może dać złudzenie wprowadzania poprawek do drukowanego materiału. Za to nie ma gniazda PictBridge.

Bardzo poprawiono skaner. Ma nie tylko lepszą rozdzielczość, ale i dynamikę. Dzięki temu poradzi sobie z większością zdjęć. Sterownik TWAIN przełączony do w trybu profesjonalnego imponuje liczbą i możliwościami retuszu. Poprawiło się także tempo skanowania, zwłaszcza w najczęściej używanych 300 dpi. Bardzo dobrze udało się rozpoznawanie tekstu. To efekt spółki z FineReaderem, dostarczanym z urządzeniem w wersji 6 Sprint.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier