Epson Stylus SX235W

Zalety:

  • niska cena
  • dobre sterowniki
  • dynamiczny skaner
  • dobry OCR

Wady:

  • wolny druk
  • przeciętna jakość

Epson Stylus SX235W jest kombajnem trzyfunkcyjnym do domu lub małego biura. Drukuje, skanuje i kopiuje. Urządzenie ma port USB i Wi-Fi. W segmencie druku jest 90 dysz piezoelektrycznych do koloru czarnego i po 29 na kolor. Dysze wystrzeliwują krople czteropikolitrowe. Druk przebiega z rozdzielczością do 5760x1440 dpi. W skanerze (1200x2400 dpi) współpracują białe LED-y z komórkami CIS.

Budowa

Epson Stylus SX235W jest tanim urządzeniem wielofunkcyjnym do domu lub małego biura. W kombajnie nie ma śladu po popularności fotografii cyfrowej. Nie ma ani gniazda na karty pamieci, ani portu PictBridge. W związku z tym możliwości pracy bez komputera skurczyły się do kopiowania. Urządzenie ma port USB, jest możliwe także podłączenie kombajnu do sieci bezprzewodowej. W segmencie druku wykorzystuje się technologię piezoelektryczną. Mamy 90 takich dysz do koloru czarnego i po 29 do pozostałej, kolorowej trójki. Dysze wystrzeliwują krople czteropikolitrowe. Skaner dysponuje rozdzielczością 1200 dpi. Swiatło generowane przez białę LED-y, jest po odbiciu od oryginału rejestrowane przez komórki CIS.

Możliwości

Epson jest znany ze sterowników bardzo bogato wyposażonych w rozmaite funkcje. Tak jest i w wypadku Stylus Stylus SX235W.

W TWAIN-ie dostarczanym do skanera i w sterowniku drukarki jest wiele filtrów i retuszy znanych z drogich modeli tego producenta. Druk przebiega z rozdzielczością do 5760x1440 dpi, skanowanie do 1200x2400.

Wydajność

Druk w kolorze czarnym pozostaje niekonkurencyjnie wolny. 270 sekund trwa druk dziesięciu stron monchromatycznych. W kolorze jest jeszcze wolniej. Dwanaście minut trwało drukowanie dziesięciu stron z ilustracjami w kolorze. Tyle samo czasu pochłonęło drukowanie fotografii w formacie A4. Za to jakość druku wypada o wiele lepiej. Kolory, szczegóły i grafika są na przyzwoitym poziomie. Fotografia także nie odbiega na niekorzyść od średniej.

Skaner jest wolny, ale wystarczajaco dynamiczy żeby poradzić sobie nawet z trudnymi zdjęciami. Bardzo dobrze wypadł test rozpoznawanie tekstu. To zasługa FineReadera, dodawanego do urządzenia.

Koszty druku są w normie. To dzięki oddzielnym kałamarzon do każdego koloru i możliwości założenia większych pojemników. Z tego powodu czarny atrament na zadrukowanie strony kosztuje 14 groszy, ale kolorowej już 47.

Wyniki testu

Wnioski

Epson Stylus SX235W jest tanim kombajnem wielofunkcyjnym przeznaczonym do pracy w domu albo małym biurze. Wyróżnia się wolnym tempem ale dobrą jakoscią zarówno druku jak i skanowania. Na rynku kombajn konkuruje z Deskjetem 3070A B611 z HP, Canonem PIXMA MP495 i Brotherem MFC-J265W