Epson Stylus SX445W

Epson Stylus SX445W drukuje, skanuje i kopiuje. Moduł druku dysponuje rozdzielczością 5760x1440 dpi i kroplą trzypikolitrową. Cztery atramenty pigmentowe DuraBright są w osobnych zbiornikach. Urządzenie ma 128 dysz do czerni i po 42 do palety CMY. Skaner CIS dysponuje rozdzielczością 1200x2400 dpi. Z komputerem urzadzenie łączy się przez USB, ma także interfejs Wi-Fi oraz slot na karty pamięci.

Budowa

Epson Stylus SX445W jest kombajnem atramentowym, który wykonuje trzy funkcje. Drukuje, skanuje i kopiuje. Pierwsza z tych czynności może się odbywać w rozdzielczości do 5760x1440 dpi za pomocą kropli conajmniej trzypikolitrowej. Technologia piezoelektryczna, jakiej używa się w dyszach, pozwala powiększać rozmiary kropli i dzięki temu nieco przyspieszać drukowanie. W przydziale dysz do obsługi poszczególnych atramentów wyraźnie preferowany jest czarny. Mamy 128 dysz do tej barwy, ale tylko po 42 do pozostałej trójki kolorów. Skaner ma fotoczujniki wykonane w technologii CIS, dysponuje rozdzielczością 1200x2400 dpi. do Skanuje 10 stron mono i cztery w kolorze. Z komputerem urzadzenie łączy się przez USB, ma także interfejs Wi-Fi oraz gniazdo na karty pamięci. Brakuje popularnego jeszcze niedawno złącza PictBridge.

Sporych rozmiarów (6,3 cm) kolorowy wyświetlacz LCD ułatwia retusz zdjęć, ale przede wszystkim zarządzanie urządzeniem. Opcje wyświetlają się na ekranie, a wirtualne przyciski obok na pulpicie. Nie jest to ekran dotykowy, ale komfort pracy jest podobny.

Zobacz również:

  • Pojedynek drukarek: Epson EcoTank L3251 vs Canon Pixma G3470

Możliwości

Sterowniki obu kluczowych części urządzenia, drukarki i skanera pochodzą z najbardziej wyrafinowanych modeli Epsona. Dzięki temu są bardzo bogato wyposażonych w rozmaite funkcje. Tak jest i w wypadku Stylus Stylus SX445W.

Epson Stylus SX445W
Epson Stylus SX445W

W TWAIN-ie dostarczanym do skanera i w sterowniku drukarki jest wiele filtrów i retuszy znanych z drogich modeli tego producenta.

Warto zwrócić uwagą, że SX445W jest mniejszy i lżejszy od swego poprzednika, ale przy okazji zmiany obudowy nie zdecydowano aię na zastąpienie tacki tylnej przez bardzo modną szufladę. Z tego powodu dostęp do urządzenia z góry dalej pozostaje potrzebny.

Wydajność

Niewielka liczba dysz odbija się przede wszystkim na tempie druku barwnego. Jest on średnio ponad dwa razy wolniejszy. Strona A4 mono powstaje w 14 sekund, podobna z dodatkiem kolorowej grafiki potrzebuje pół minuty. Osiem minut będzie trwało wydrukowanie wizerunki wielkości A4 w najlepszej jakości na papierze fotograficznym. Te czasy można skrócić, ale kosztem utraty jakości. Widać to na przykładzie na druku tekstu. Litery bywają postrzępione, płaszczyzny niejednorodnie pokryte tuszem. Zdjęcie wychodzi przecietnie. W tym wypadku winną jest stosunowo duża kropla.

Skaner jest dobry jak na tę klasę urządzenia. Ma wystarczą dynamikę do skanowania mniej skomplikowanych zdjęć. Szybko skanuje w rozdzielczościach do 300 dpi, przy większych wyraźnie zwalnia. Do urządzenia dodawany jest FineReader, który bez problemu rozpozna czcionki nawet na poplamionej kartce.

Koszty druku są w normie. To dzięki oddzielnym kałamarzon do każdego koloru i możliwości założenia większych pojemników. W takich warunkach czarny atrament na zadrukowanie strony kosztuje 13 groszy, a kolorowej - 38.

Wyniki testów

Epson Stylus SX445W
Epson Stylus SX445W
Epson Stylus SX445W
Epson Stylus SX445W

Wnioski

Epson Stylus SX445W ma wzmocnione funkcje biurowe, ale w domu też sobie poradzi. Ma stosunkowo dynamiczny i szybki skaner, dobry OCR, sprawnie drukuje w czerni. Zakup atramentów nie ruinuje portfela. Na półkach sklepowych będzie konkurował z Brotherem DCP-J525W, Canonem PIXMA MG5150 oraz HP Deskjet 3070A B611.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: