Ever ECO 1000 CDS

ECO 1000 CDS jest kontrowersyjną konstrukcją. Z jednej strony jego falownik wytwarza napięcie w kształcie sinusa bez żadnych kompromisów. Z drugiej zbudowany jest według topologii offline, bez systemu podwyższania zbyt niskiego ani obniżania zbyt wysokiego napięcia zasilania. Przekroczenie zakresu tolerancji powoduje od razu przejście na pracę bateryjną. W konsekwencji mamy duży zakres napięcia które zasilacz poda na wyjście zanim przełączy się na wytwarzanie z akumulatora. To kwalifikuje urządzenie raczej do zabezpieczania linii dobrej jakości niż sieci obfitującej w częste spadki i wzrosty napięcia.

ECO 1000 CDS jest kontrowersyjną konstrukcją. Z jednej strony spełnia najbardziej restrykcyjne wymogi dotyczące kształtu napięcia. Jego falownik wytwarza napięcie w kształcie sinusa bez żadnych kompromisów. Z drugiej zbudowany jest według topologii offline uchodzącej za mało efektywną. Powodem takiej oceny jest brak systemu podwyższania zbyt niskiego ani obniżania zbyt wysokiego napięcia zasilania. Przekroczenie zakresu tolerancji powoduje od razu przejście na pracę bateryjną. Jedną z konsekwencji braku AVR jest duży zakres napięcia które zasilacz poda na wyjście zanim przełączy się na wytwarzanie z akumulatora. Może ono spaść do 187V albo wzrosnąć do 263V. To kwalifikuje urządzenie raczej do zabezpieczania linii dobrej jakości niż sieci obfitującej w częste spadki i podwyższenia napięcia.

Zasilacz nie ma możliwości komunikowania się z chronionym komputerem. Dla użytkowników potrzebujących tej opcji Ever produkuje modele z nazwą Pro. Podobny model do ECO 1000 CDS jest droższy o 70 zł.

Do zasadniczej pracy przeznaczona jest para gniazdek z bolcem uziemiającym (USE). W razie problemów z napięciem zewnętrznym są one zasilane przez falownik z baterii. Nominalnie falownik jest w stanie podołać obciążeniu 1000 VA mocy pozornej albo 650 W – czynnej. Dwie baterie o łącznej pojemności dziesięciu amperogodzin mają nominalnie wystarczać na pięć minut przetrwania pod obciążeniem 520W (80%). Te obietnice znalazły potwierdzenie w teście. Nieco więcej (600W) zasilacz podtrzymywał o minutę krócej. Nieźle wypadła próba przetrwania po dwugodzinnym ładowaniu. Zasilacz odmówił pracy dopiero po trzech minutach. Tak szybka regeneracja baterii jest ważna w razie częstych zaników napięcia. Jak na zasilacz bez interaktywności przejście na zasilanie bateryjne odbywa się wyjątkowo sprawnie. Ustabilizowanie amplitudy trwa dwa okresy, ale nie są to wielkie wahania. Falownik podejmuje pracę z opóźnieniem pięciu milisekund. , które już się nie zmienia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: