ExpressVPN

W skrócie:

Prosta i niezawodna sieć VPN, idealna dla miłośników mediów strumieniowych. Jest dostępna w wielu lokalizacjach, co powinno zadowolić miłośników prywatności.

Zalety:

  • wygodny w użyciu
  • dodatki do przeglądarek
  • niezawodne serwery

Wady:

  • dość drogo
  • brak polskiego wsparcia technciznego

ExpressVPN jest prostym, szybkim rozwiązaniem VPN, oferującym anonimowość podczas przeglądania sieci i umożliwiającym dostęp do witryn zablokowanych w lokalizacji użytkownika. Co warto o nim wiedzieć i czy warto w niego zainwestować?

Ideą, jaka przyświecała twórcom ExpressVPN, było zapewnienie anonimowego dostępu do internetu każdemu - niezależnie od jego wiedzy na tematy techniczne. Po prostu klikasz na wielki przycisk na środku interfejsu i już masz ochronę przed śledzeniem przez dostawcę sieci, władzą i kimkolwiek, kto chciałby Cię obserwować.

Połączenie VPN - ile to kosztuje?

ExpressVPN to nie jest darmowy VPN, a do wyboru nabywcy są trzy plany abonamentu. Każdy zawiera wszystkie aplikacje, całodobowe wsparcie techniczne i szybkie, nielimitowane połączenie. W momencie pisania tego tekst (koniec sierpnia 2017) ceny prezentują się następująco:

  • 1 miesiąc - 12,95 USD
  • 6 miesięcy - 59, 95 USD
  • 12 miesięcy - 99, 95 USD

Trzeba przyznać, że tanio nie jest. Na plus należy zaliczyć fakt, że wszystkie plany podlegają bezproblemowej, 100% gwarancji zwrotu pieniędzy w ciągu 30 pierwszych dni korzystania z usługi. Płatności można dokonać za pomocą karty kredytowej, PayPal, Bitcoinów lub innych metod (GiroPay, WebMoney, itp.). Strona programu ma częściową, polską wersję językową. Niestety, zakładka wsparcia technicznego oraz pomocy dostępna jest wyłącznie w języku angielskim.Główna siedziba firmy mieści się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, która znajduje w szarej strefie aktywności "Sojuszu Czternaściorga Oczu".

ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN - jak działa?

ExpressVPN używa do stworzenia sieci VPN ponad 1700 serwerów znajdujących w 94 krajach świata - od Monako po Mongolię. Producent szczyci się perfekcyjnym działaniem wszystkich i rzeczywiście - testując losowo kilkanaście z nich nie zdarzyło się trafić na niedziałający. Jednak duży wybór to zarazem duży problem - który kraj i miasto wybrać z takiej ilości? Producenci pomyśleli o tym i z pomocą przychodzi zaimplementowana w interfejsie opcja testu szybkości - zajmuje kilka minut, po czym otrzymasz listę serwerów w kolejności od najszybszego do najwolniejszego. Dzięki temu wybierzesz najlepszy VPN server pod swoje potrzeby. Co ciekawe, a jak pokazało to parę próbnych testów, najszybsze serwery znajdują się nie tylko w krajach kojarzących z rozwiniętymi technologiami (jak Wielka Brytania), ale również w Armenii czy Czarnogórze. ExpressVPN nie gromadzi żadnych statystyk dotyczących aktywności użytkowników, a więc nikt nie dowie się, jaki serwer VPN był wykorzystany, jakie strony odwiedzane, ani też jakie zapytania wysłane do serwerów DNS.

ExpressVPN oprócz oferuje także wersję VPN Android, pod Linuxa, MacOS i iOS. Niestety, w wersji na "andka" nie ma opcji testu szybkości. Jednak licencja pozwala na używanie połączeń Virtual Private Network na trzech urządzeniach jednocześnie, a więc nie jest to problem. Klient VPN umożliwia streaming amerykańskiego Netflixa, jednak trzeba pamiętać, że takie działanie jest niezgodne z warunkami usług Netflix i jak w przypadku podobnych działań tego typu - bierzesz za nie jedyną i pełną odpowiedzialność. Co ciekawe, Netflix systematycznie blokuje serwery VPN, więc nie zdziw się, jeśli nagle przestanie działać.

ExpressVPN przygotował również oprogramowanie do domowych ruterów. Aby je pozyskać, trzeba pobrać specjalnie zmodyfikowany firmware dla posiadanego urządzenia i zainstalować go, co dla wielu użytkowników może być trudne. Pomóc może w tym wideo-przewodnik producenta. Inna opcja to nabycie rutera posiadającego już zainstalowany ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN dodany do Firefoxa

Podobnie jak i inne rozwiązania virtual private network, także i to posiada przycisk zamykania aplikacji działających w tle - nazywa się on Network Lock - jednak skupia się bardziej na modyfikowaniu ruchu sieciowego niż aplikacjach. Jeśli tunel VPN ulegnie zniszczeniu, wówczas nie jest wyłączana aplikacja, a ustaje cały ruch. Można użyć Network Lock również do pozwolenia na ruch lokalny i przesunięcie w tło ruchu zdalnego, co w przypadku zniszczenia tunelu zapobiegnie utracie połączenia sieciowego urządzeniom takim jak drukarki.

Na koniec warto dodać jeszcze jedną zaletę - są to dodatki do przeglądarek Chrome, Safari i Firefox, pozwalające na aktywację VPN z ich poziomu.