Foxconn A75A

Foxconn A75A to jedna z pierwszych płyt pod nowe procesory AMD Llano. Została ona wyposażona w podstawkę FM1 i na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo niepozorna. Uważamy jednak, że jest to produkt, który może zostać rynkowym hitem. Wszystko przez jego niską cenę, która wynosi 300 zł. Sprawdźmy, jak zaprezentuje się on prezentuje.

Budowa

Foxconn A75A to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów AMD Llano. Płyta została wyposażona w podstawkę FM1, co oznacza, że nie obsłuży procesorów działających na żadnej innej podstawce. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-1866, trzy sloty PCI, dwa sloty PCI-Express x1, a także jeden slot PCI-Express 2.0 x16. Jeśli zdecydujemy się na osadzenie w ostatnim slocie karty graficznej z rodziny Radeon HD 6000, ale nie szybszej niż HD 6670, będziemy mogli połączyć wydajność zintegrowanej i dodatkowej karty graficznej w grach korzystających z DirectX 10 i DirectX 11. Wszystko dzięki funkcji AMD Dual Graphics.

Foxconn A75A nie wypada dobrze, gdy mówimy o jej chłodzeniu. Niewielki radiator został zamontowany jedynie na chipsecie, podczas gdy sekcja zasilania jest po prostu goła.

Zobacz również:

  • AMD RYZEN 7000 3D Cache - ile kosztują? Gdzie kupisz najtaniej?

Foxconn A75A charakteryzuje się też zastosowaniem 3-fazowego układu zasilania, który wystarczy do używania procesorów Llano, ale niekoniecznie sprawdzi się podczas ich podkręcania.

Zastosowana karta dźwiękowa to najprostsza konstrukcja ośmiokanałowa, która spodoba się typowemu użytkownikowi i pozwoli komfortowo nam słuchać muzyki, oglądać filmy i grać w gry.

Możliwości

Foxconn A75A została wyposażona w najnowszy chipset AMD A75, czyli najlepszy w tej chwili dostępny układ pod procesory Llano. Od A55 różni się tylko tym, że został wyposażony w cztery porty USB 3.0, i sześć portów SATA 3.0. Słabszy chipset musi zadowolić się starszymi standardami.

Foxconn A75A charakteryzuje się całkiem sporą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy więc sześć portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Nie znajdziemy tu niestety eSATA ani FireWire.

Jeżeli zechcemy podłączyć do Foxconna A75A dysk twardy, będziemy mogli przez dosyć stare złącze IDE lub 6 portów SATA, które działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Foxconn A75A w swoim BIOSie ma niemal zerowe funkcje dotyczące podkręcania, jednak nie ma się co temu dziwić. AMD Llano jest platformą budżetową, która z zasady ma interesować przeciętnego Kowalskiego, a nie miłośnika zwiększania mocy swojego komputera.

Problemy

Testowany egzemplarz nie pozwalał na uruchomienie dodatkowej karty graficznej. Jest to bardzo duże utrudnienie, dyskwalifikujące ten model jako użyteczny podzespół. Mamy nadzieję, że problem ten zostanie rozwiązany przez nową wersję BIOSu.

Wyniki testów

Ze względu na problemy nie byliśmy w stanie przeprowadzić testów wydajnościowych. Płyta nie uruchamiała się z zastosowaną przez nas kartą graficzną. Jesteśmy na etapie ustalania przyczyn tej niedogodności oraz zdobywania nowego egzemplarza płyty. Mimo wszystko, póki co zakładamy, iż jest to wina tej konstrukcji.

Wnioski

Foxconn A75A ma kilka słabych stron, do których należy nieintuicyjny BIOS, brak niektórych rodzajów portów oraz szczątkowe chłodzenie. Do tego dochodzą problemy z uruchomieniem karty graficznej innej niż zintegrowana. Krótko mówiąc - nie polecamy. Na rynku można znaleźć wiele innych ciekawych produktów.