Foxconn A79A-S Digitalife

Zalety:

  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Wysoka wydajność
  • Bardzo duża liczba złącz
  • Dobry zintegrowany kodek dźwięku
  • Udany system chłodzenia

Wady:

  • Wysoka cena
  • Nieuporządkowany BIOS

Wraz z pojawieniem się Phanomów II trwa rynkowy renesans AMD. Tym samym wzrasta atrakcyjność przeznaczonych dla nich płyt głównych. Foxconn A79A-S Digitalife z pewnością nie należy do tanich, ale w zamian za cenę ma do zaoferowania naprawdę dużo. Czy znajdzie nabywców?

Wraz z pojawieniem się Phanomów II trwa rynkowy renesans AMD. Tym samym wzrasta atrakcyjność przeznaczonych dla nich płyt głównych. Foxconn A79A-S Digitalife z pewnością nie należy do tanich, ale w zamian za cenę ma do zaoferowania naprawdę dużo. Czy znajdzie nabywców? Za serce opisywanej płyty służy chipset AMD z mostkiem północnym AMD 790FX i południowym AMD SB750. Tym samym użytkownikom oddaje się najbardziej zaawansowany zestaw układów tej firmy. Brak przeszkadzającego wielu ortodoksyjnym wyznawcom technologii zintegrowanego w chipsecie układu graficznego, za to w pełni wspierana jest technologia CrossFire z możliwością instalacji od dwóch do nawet czterech współpracujących ze sobą kart graficznych.

Opisywana płyta wyposażona jest w podstawkę AM2+ co oznacza, że może ona obsłużyć wszystkie procesory AMD, ale dysponuje gniazdami modułów DDR2. W czterech gniazdach możemy zainstalować łącznie do 8 GB RAM.

Karty rozszerzeń instalujemy w jednym z czterech gniazd PCI-Express x16, lub pojedynczych PCI-Express x1 i PCI. Podłączyć możemy sześć napędów SATA i dwa ATA. Dzięki dodatkowemu kontrolerowi JMicron 362, na tylnym panelu płyty znajdziemy także dwa gniazda eSATA dla napędów zewnętrznych. Oprócz nich umieszczono tam gniazda PS2 dla myszy i klawiatury, optyczne i elektryczne SPDIF, sześć mini jakck, sześć USB , dwa RJ-45 (kontrolery Realtek Gigabut LAN) i pojedyncze IEEE1394 (kontroler VIA VT6308P). Z pinów na płycie możemy podłączyć jeszcze sześć gniazd USB i jedno IEEE1394.

Za generowanie dźwięku odpowiada układ Realtek ALC888SDD wspierający DTS Connect i Dolby Digital Live. Układ bardzo dobrze spisał się w testach oferując wysoką jakość dźwięku i odstęp sygnału od szumu.

Zaawansowanemu użytkownikowi spodoba się na pewno wyświetlacz stanów POST BIOS-u i przyciski POWER i RESET umieszczone na płycie.

Pięciofazowy system zasilania gwarantuje doskonałą pracę z wszystkimi, nawet najbardziej wymagającymi procesorami AMD. Układ chłodzenia wykonano z miedzi. Na sekcji zasilania i mostku północnym umieszczono bardzo solidne radiatory połączone rurką cieplną. Na mostku południowym wystarczy niewielki, oddzielny radiator.

Rozłożenie elementów płyty jak na ich liczbę jest dobre. Cztery z gniazd SATA i gniazdo ATA umieszczono poziomo, więc nigdy nie będzie problemu z podpięciem do nich kabli, nawet po obsadzeniu wszystkich gniazd kart rozszerzeń. Wokół podstawki procesora jest dużo miejsca, choć tradycyjnie już banki pamięci znajdują się dość blisko niej. Moduły można za to łatwo wymieniać bez demontowania karty graficznej. Niestety producent postanowił udziwnić i zastosował system znany z płyt dla procesorów Intela z naprzemiennym umieszczaniem modułów. Oznacza to niepotrzebne dezorientowanie użytkownika.

BIOS płyty zaopatrzono w szereg funkcji o dużym zakresie ustawień. Niestety, przynajmniej w testowanej przez nas wersji rozłożenie funkcji było fatalne, panował tu jeden wielki bałagan.

Wszystkie testy płyta przeszła bardzo dobrze. Stabilność pracy i wydajność były bez zarzutu. O testach kodeka dźwięku pisaliśmy nieco wcześniej. Płyta pracowała bez problemu także z procesorem AM3 (Phenom II X3 720 BE).

Foxconn A79A-S Digitalife jest bardzo rozbudowaną płytą. Wyposażono ją we wszystko co płyta z najwyższej półki powinna mieć. Odpowiednie są też komponenty i jakość jej wykonania oraz pracy. Pytanie tylko, czy nabywcy zdecydują się na wydanie sporej sumy za tą udaną konstrukcję.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier