Foxconn A7DA-S

Zalety:

  • - Duża liczba złącz i gniazd
  • - Ogromna elastyczność konstrukcji
  • - Bardzo przystępna cena

Wady:

  • - CorssFire w wersji x8

Płyta główna Foxconn A7DA-S została zbudowana w oparciu o najnowszy chipset AMD 790GX+SB750. Produkt ma stanowić podstawę do budowy zarówno prostego komputera biurkowego jak i rozbudowanej stacji roboczej z procesorem AMD Phenom. Spełnienie tej dość karkołomnej kombinacji z pewnością nie należy do łatwych, ale jak się okazuje nie jest niemożliwe.

Płyta główna Foxconn A7DA-S została zbudowana w oparciu o najnowszy chipset AMD 790GX+SB750. Produkt ma stanowić podstawę do budowy zarówno prostego komputera biurkowego jak i rozbudowanej stacji roboczej z procesorem AMD Phenom. Spełnienie tej dość karkołomnej kombinacji z pewnością nie należy do łatwych, ale jak się okazuje nie jest niemożliwe. Dzięki zintegrowanemu w chipsecie rdzeniowi graficznemu nabywca nie musi od razu instalować dodatkowej karty graficznej. Radeon HD 3300 dysponuje wydajnością wystarczając do grania w nieco starsze tytuły oraz pozwala na odtwarzanie filmów Full HD. Płytę wyposażono w niezbędne do tego wyjścia – HDMI, DVI i D-Sub. Oprócz tego istnieje możliwość instalacji dużej karty graficznej w gnieździe PCI-Express x16. Dla wymagających płyta udostępnia tryb CorssFire x8 (dwie karty graficzne).

Trudno cokolwiek zarzucić ergonomii Foxconna – instalacja dwóch Radeonów z nie zablokuje wszystkich pozostałych złączy kart rozszerzeń, pamięci można wymieniać bez demontowania karty graficznej, złącza do gniazd USB umieszczono na krawędzi płyty, podobnie jak gniazda zasilania. Na płycie znajdziemy nawet przyciski do jej uruchomienia bez konieczności podłączania przedniego panelu obudowy. Przeszkadzać może mała liczba gniazd USB na tylnym panelu, ale spowodowane jest to umieszczeniem tam gniazd układu graficznego. Na płycie umieszczono także kontroler IEE1394, dzięki czemu mamy do dyspozycji jedno takie gniazdo i możliwość podłączenia drugiego. Za bardzo dobry uznaliśmy pomysł dołączenia śledzia z gniazdem eSATA wyprowadzonym z jednego z sześciu gniazd SATA. W dużym stopniu podnosi to praktyczność płyty.