Foxconn A7DA-S 3.0

Można napisać, że nareszcie – po kilku miesiącach od pojawienia się procesorów AMD AM3, zaczynają pojawiać " prawdziwe" płyty AM3. Prawdziwe, tzn.: nie ze znaczkiem AM3 Ready, lecz w odpowiednią podstawką i co najważniejsze gniazdami pamięci DDR3. Jedną z tańszych jest Foxconn A7DA-S 3.0.

Można napisać, że nareszcie – po kilku miesiącach od pojawienia się procesorów AMD AM3, zaczynają pojawiać " prawdziwe" płyty AM3. Prawdziwe, tzn.: nie ze znaczkiem AM3 Ready, lecz w odpowiednią podstawką i co najważniejsze gniazdami pamięci DDR3. Jedną z tańszych jest Foxconn A7DA-S 3.0. Opisywana płyta wykorzystuje chipset AMD złożony z mostka północnego AMD 790GX i południowego AMD SB750. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku Foxconna mamy do czynienia z konstrukcją bardzo wyważoną i przemyślaną nie dającą poczucia konieczności pójścia na kompromis. Płyta jest w stanie zadowolić zarówno odbiorcę masowego jak i zaawansowanych użytkowników.

Zintegrowany układ graficzny wykazuje się bardzo dobrą, jak na tego typu rozwiązanie, wydajnością pozostawiając w tyle całą konkurencję. Jego wydajność wystarcza do grania nawet w dość nowe gry, poza tym pozwala na komfortowe odtwarzanie filmów, także w najwyższych rozdzielczościach. Umożliwia to złącze HDMI, będące jednym z trzech (obok D-Sub i DVI) obsługiwanych przez ten układ.

Mostek AMD 790GX obsługuje obydwa tryby CrossFire – tradycyjny w którym współdziałają dwie karty graficzne umieszczone w złączach PCI-Express x16 (choć w przypadku tego chipsetu, będą one wówczas pracowały w trybie x8) i Hybrid CrossFire polegający na współdziałaniu grafiki zintegrowanej z odpowiednią kartą umieszczoną w złączu PCI-E x16. Oprócz dwóch PCI-Express x16, na płycie znajdziemy jeszcze dwa PCI-Express x1 i dwa PCI.

Napędy zewnętrzne możemy podłączyć do jednego z sześciu złącz SATA, choć specyfikacja Foxconna ujmuje to inaczej – pięć złącz SATA i jedno eSATA. To doskonałe rozwiązanie możliwe jest dzięki dołączeniu do wyposażenia płyty śledzia ze złączem eSATA. Ponadto możemy podłączyć dwa napędy ATA.

Na tylnym panelu płyty oprócz gniazd graficznych znajdziemy także gniazda: PS2 klawiatury, sześć USB, sześć mini-jack, jedno IEEE1394 , RJ-45 i optyczne SPDIF. Ponadto z płyty da się podłączyć jeszcze kolejne sześć gniazd USB i jedno IEEE1394.

Gniazda pamięci DDR3 odsunięto mocno od pierwszego PCI-E x16 i w miarę możliwości także od podstawki procesora. Rozmieszczenie wszystkich elementów płyty jest właściwie wzorowe. Układ chłodzenia to dwa radiatory na solidnej sekcji zasilania i mostku północnym połączone rurką cieplną i trzeci, oddzielny, na mostku południowym.

BIOS płyty także zadowoli większość użytkowników – zakresy regulacji są duże, liczba funkcji wystarczająca do podkręcania.

Żadnych negatywnych uwag nie można mieć do działania płyty. Pracuje niezwykle stabilnie i wydajnie. Próby podkręcania procesora także wypadły dobrze. Zintegrowany układ graficzny to jak napisaliśmy wcześniej, klasa sama dla siebie.

Foxconn A7DA-S 3.0 okazał się być bardzo udaną płytą z podstawką AM3. Ceny modułów DDR3 są obecnie bardzo przystępne, a procesory AMD dla tej podstawki wykazują się znakomitą wydajnością i rewelacyjnym stosunkiem wydajność/cena. Foxconn na pewno zasługuje na sukces.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: