Foxconn A88GMX

Zalety:

  • Sporo gniazd i złącz
  • Nowoczesny mostek północny

Wady:

  • Mocne nagrzewania podczas pracy
  • Starszy mostek południowy
  • Kłopoty po odblokowaniu rdzeni

Foxconn A88GMX jest płyta główną z podstawką AM3. Foxconna wykonano w formacie micro- ATX i zaopatrzono w nowoczesny mostek północny. Poza tym płyta dysponuje całkiem sporymi możliwościami, ale nie jest wolna od wad.

Foxconn A88GMX przeznaczony jest do najnowszych procesorów AMD z serii Athlon II i Phenom II. Płytę zaopatrzono w cztery gniazda do pamięci DDR3 o łącznej pojemności 16 GB i maksymalnej częstotliwości pracy 1600 MHz.

Na płycie zastosowano nowy mostek północny AMD 880G. Zintegrowany rdzeń graficzny Radeon HD 4250 cechuje się dobrą wydajnością, wsparciem dla odtwarzania filmów wysokiej rozdzielczości oraz możliwością współpracy z odpowiednią kartą graficzną w gnieździe PCI-Express x16 w trybie Hybrid CrossFireX. Niestety mostek południowy to starszy układ, bez wsparcie dla SATA 6 Gb/s. Nie uzupełniają tego dodatkowe układy, brak też USB 3.0.

Na płycie umieszczono: jedno gniazdo PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i jedno PCI. Na tylnym panelu znajdziemy: jedno gniazdo PS2, sześć USB 2.0, sześć mini-jack, RJ-45, SATA, VGA, DVI i HDMI. Ze złącz na płycie podpiąć można jeszcze dodatkowe sześć gniazd USB 2.0. Za obsługę sieci odpowiada układ Realtek ALC8111D-VB-GR a za dźwięk Realtek ALC887-GR.

Jakość wykonania płyty nie budzi większych zastrzeżeń, ale rozłożenie elementów już tak. Dotyczy to położenia gniazd napędów SATA – po włożeniu szerokiej karty graficznej, nie mamy dostępu do czterech z pięciu gniazd tego typu. W trudno dostępnym miejscy umieszczono też gniazdo zasilania coolera procesora.

BIOS budzi mieszane uczucia. Jest już lepiej niż na dotychczasowych płytach Foxconna, wszystko działa też sprawniej, ale nadal w porównaniu z najlepszymi panuje tutaj spory bałagan.

Foxconn zaopatrzył swoją płytę w funkcję odblokowywania nieczynnych rdzeni procesora, nazwaną Core Releaser.

Podczas testów płyta Foxconn działała sprawnie i wydajnie. Dopiero uruchomienie funkcji odblokowywania rdzenie sprawiło kłopoty – wprawdzie Phenom II 720 zaczął pracować na czterech rdzeniach, ale po restarcie system czasem odmawiał posłuszeństwa.

Foxconna A88GMX polecić można zwykłym użytkownikom, którzy nie będą instalowali dużej karty graficznej, ani też pasjonowali się dokonywaniem zmian w BIOSie. Płyta nie wypadła źle, nie miała też wielu wad, ale niestety dla Foxconn, produkty konkurencji często mają ich jeszcze mniej.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier