Foxconn A9DA-S

Foxconn A9DA-S to przystępna cenowo, ale rozbudowana płyta główna z podstawką AM3. Wyróżnia się dużą liczbą gniazd i oferowanymi możliwościami, ale posiada też kilka irytujących wad.

Płytę zbudowano w oparciu o najnowszy chipset AMD: mostek północny AMD 890GX i południowy AMD SB850. Podstawka AM3 pozwala na używanie procesorów AMD Phenom II i Athlon II. Na płycie umieszczono cztery gniazda modułów DDR3 o częstotliwości pracy do 1600 MHz i maksymalnej łącznej pojemności do 16 GB.

Mostek północny płyty pozwala na budowę bardzo różnych systemów graficznych. Podstawowy to tradycyjna karta umieszczona w gnieździe PCI-Express x16. Mostek posiada wbudowany układ graficzny Radeon HD 4290 dzięki czemu możliwe jest sprawne działanie komputera bez dodatkowej karty graficznej. Radeon HD 4290 doskonale radzi sobie z wyświetlaniem obrazu, odtwarzaniem filmów i starszymi grami. Pomaga mu w tym zainstalowane na płycie 128 MB pamięci DDR3, przeznaczonej wyłącznie dla niego. Trzeci system graficzny to współpraca zintegrowanego Radeona z odpowiednią kartą graficzną z gniazda PCI-Express x16 w trybie Hybrid CrossFire. Czwarty to budowa systemu z dwóch kart graficznych w gniazdach PCI-Express x16 (pracują wówczas w trybie CrossFire x8).

Mostek południowy to także nowy układ – jego najważniejszą cechą jest wsparcie dla łącz napędów SATA 6 Gb/s. Na płycie znajdziemy dwa gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Napędy można podłączyć do sześciu gniazd SATA 6 Gb/s, choć jedno z nich służy właściwie do podłączenia dostarczanego wraz z płytą śledzia z gniazdem eSATA. Na płycie umieszczono przyciski POWER, RESRET oraz wyświetlacz stanów POST BIOSu. Tylny panel zajmują gniazda: PS2 klawiatury, sześć USB, sześć mini-jack, jedno IEEE1394, RJ-45, optyczne SPDIF, D-Sub, DVI i HDMI. Staranne zaprojektowanie sprawia, że pochwalić można rozłożenie elementów płyty - brakuje tu potencjalnych miejsc do konfliktów, z wyjątkiem gniazd DDR3 mocno przysuniętych do podstawki procesora.

Ogólnie płyta sprawia wrażenie dobrze wykonanej, ale niestety nie da się tego napisać o sposobie mocowania radiatora sekcji zasilania, który odpadł jeszcze zanim rozpoczęliśmy testy.

Drugą z wad Foxconna jest jego BIOS – niby da się podkręcać, ale panuje tutaj bałagan, brak dość oczywistego zapisywania profili a ogólne wrażenie jest zwyczajnie kiepskie. Testy płyta przeszła dobrze, wykazując się wydajnością i stabilnym działaniem. BIOS nie zachęcał jednak do prób podkręcania, dlatego też z nich zrezygnowaliśmy.

Foxconn A9DA-S to niezła płyta z podstawką AM3. Ma nowoczesny chipset, daje duże możliwości budowy systemu graficznego, posiada sporo gniazd i złącz. Niestety BIOS płyty nie sprawia dobrego wrażenia a mocowanie radiatora sekcji zasilania nie wytrzymało nawet sekundy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: