Foxconn Blackops

Zalety:

  • -Doskonała jakość
  • -Rewelacyjne narzędzie do overclockingu
  • -Duża liczba złącz
  • -Obsługa CrossFire x16
  • -Bardzo rozbudowany BIOS
  • -Narzędzie do overclockingu z poziomu systemu operacyjnego

Wady:

  • - Bardzo wysoka cena

Dla zwykłego użytkownika komputera płyta Foxconn Blackops musi wydawać się szczytem braku rozsądku – bardzo droga, wyposażona w nieprzydatne dla niego dodatki, nie oferująca zupełnie niczego co mogłoby w jego oczach uzasadnić jej zakup. Jednakże istnieje grupa komputerowych entuzjastów dla których Blackops to konstrukcja kultowa, warta wydania niemal każdej kwoty, podziwiana nawet kiedy komputer jest wyłączony.

W czasie podstawowych testów Blacoops nie wyróżnił się spośród płyty z układami Intela – działał doskonale stabilnie, uzyskiwał dobre wyniki. Dopiero przyjrzenie się budowie samej płyty zaczyna ujawniać jej przeznaczenie – na mostku północnym umieszczono ogromny blok dzięki któremu możliwe jest chłodzenie układu cieczą. Połączono go za pomocą rurek cieplnych z radiatorami sekcji zasilania i mostka południowego. Foxconn to także płyta niezwykle praktyczna, zaopatrzona w ogromną liczbę poprawnie rozmieszczonych złącz. Układ dźwiękowy wraz z gniazdami mini-jack umieszczono na oddzielnej karcie. Jeśli już piszemy o budowie płyty, musimy wspomnieć o jej jedynej wadzie – wymiana modułów pamięci bez demontowania karty graficznej jest bardzo trudna.

Przeznaczenie płyty jeszcze bardziej niż po jej konstrukcji jest widoczne w jej BIOS-ie. Tak rozbudowanego sterowania, ogromnej liczby opcji i zakresu ich ustawień nie spotyka się zbyt często. Co więcej – w przypadku Foxconna nie są to wyłącznie cyferki, ale w pełnie użyteczne zakresy, choć oczywiście wykorzystanie ich maksymalnych wartości bez odpowiedniej wiedzy i chłodzenia może doprowadzić do uszkodzenia płyty i innych podzespołów komputera. Tak więc Bleckops jeszcze raz udowadnia, że nie jest, podobnie jak sportowy motocykl, ofertą dla każdego.

Sprawdzone podczas testów możliwości overclockerskie płyty okazały się być imponujące. FSB 500 MHz przekracza ona łatwiej niż większość konstrukcji z chipsetami Intela – FSB 400. Nie wymaga przy tym nawet podnoszenia napięć, choć dla uzyskania pełnej stabilności systemu w dłuższym czasie, dobrze jest to zrobić.