Foxconn Desrtoyer

Zalety:

  • Dobre rozłożenie elementów płyty
  • Duża liczba złącz
  • Rozbudowany BIOS
  • Obsługa SLI i 3-way SLI

Wady:

  • Wysoka cena
  • Mocno nagrzewający się chipset

Płyty z podstawką AM2+ chipsetem nForce 780a są wprawdzie mniej popularne niż konstrukcje na układach AMD, ale nie muszą ustępować im funkcjonalnością. Problem z wyborem zależy więc nie od tego jakiego procesora chcemy użyć czy tez jak rozbudowany komputer złożyć, ale jakich ewentualnie kart graficznych będziemy używać – pracujących w trybie CrossFire (AMD) czy SLI (NV IDIA). Chipset nForce 780a stał się podstawą do stworzenia płyty Foxconn Destroyer.

Płyty z podstawką AM2+ chipsetem nForce 780a są wprawdzie mniej popularne niż konstrukcje na układach AMD, ale nie muszą ustępować im funkcjonalnością. Problem z wyborem zależy więc nie od tego jakiego procesora chcemy użyć czy tez jak rozbudowany komputer złożyć, ale jakich ewentualnie kart graficznych będziemy używać – pracujących w trybie CrossFire (AMD) czy SLI (NV IDIA). Chipset nForce 780a stał się podstawą do stworzenia płyty Foxconn Destroyer. Chipset płyty został zaprojektowany dość nietypowo – jeden z układów zajmuje się obsługą niemal wszystkich funkcji(nForce 780a) zaś drugi wyłącznie obsługą złącz PCI-Express kart graficznych. Pozwala to na obsługę do trzech kart graficznych pracujących w trybie 3-way SLI. Poza tym chipset zawiera zintegrowany rdzeń graficzny. Wadą chipsetu jest duży pobór mocy i emisja ciepła.

Opisywana płyta wykorzystuje w pełnie możliwości swojego chipsetu. Foxconn Desrtoyer został zaplanowany bardzo starannie. Zmniejszono wielkość układu chłodzenia (duży radiator na sekcji zasilania oraz dwa mniejsze na elementach chipsetu, całość połączona rurką cieplną), co pozwala na łatwy montaż nietypowego coolera procesora. Niestety, typowo dla płyt z podstawka AM2+, gniazda pamięci umieszczono bardzo blisko podstawi procesora co uniemożliwia używania modułów RAM z dużymi radiatorami. Nie mogą być też one szerokie – gniazda znajdują się bardzo blisko siebie. Na płycie umieszczono aż cztery złącza PCI-Express x16. Oprócz tego pojedyncze PCI-Express x1 i PCI. Mamy możliwość podpięcia sześciu napędów SATA, dwóch ATA i dwóch eSATA z gniazd na tylnym panelu. Oprócz nich umieszczono tam jeszcze gniazdo PS2 klawiatury, sześć USB, sześć mini-jack, dwa RJ-45, jedno IEEE1394 oraz złącza D-Sub i DVI. Płyta oprócz tradycyjnego SLI obsługuje jeszcze dwa tryby pracy Hybrid SLI – HybridPower i GeForce Boost.

Ze złącz na płycie da się podłączyć kolejne sześć gniazd USB i jedno IEEE1394. Za dźwięk odpowiada układ Realtek ALC885.

Na płycie umieszczono przyciski POWER, RESET i CLR_CMOS do jej obsługi bez montażu w obudowie. Niestety są one niewielkie i położone blisko siebie – łatwo o pomyłkę i zamiast resetu można wyzerować ustawienia BIOSu.

Sam BIOS płyty jest dość rozbudowany, zawiera wiele funkcji używanych przy overclockingu, a zakresy ich ustawień są duże. W podkręcaniu ma tez pomóc solidna pięciofazowa sekcja zasilania procesora. W czasie testów płyta wypadła dobrze. Nie zanotowaliśmy przypadków niestabilności czy zawieszania się systemu. Także próby podkręcania przebiegły pomyślnie, nie było kłopotów z mocnym przetaktowaniem testowego Phenoma X4 9850 BE.

Dla fanów procesorów AMD łączonych z kartami graficznymi NVIDII opisywana płyta może być bardzo ciekawą propozycją. Pozostali sięgną raczej po rozwiązania z chipsetem AMD.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier