Foxconn H55MX-S

Foxconn H55MX-S jest płytą głownią z podstawką LGA1156. Dzięki zastosowaniu na niej chipsetu Intel H55 może współpracować z procesorami Intel Core i7 800, Core i5 a także Core i3, przy czym jest w stanie wykorzystać, zintegrowany w niektórych z nich, układ graficzny.

Opisywana płyta ma format micro-ATX co powala na jej umieszczanie nawet w małych obudowach. Jakość wykonania nie jest zła, ale zastosowanym komponentom daleko do doskonałości. Z pewnością będą wystarczające w pececie zwykłego użytkownika, ale bardziej zaawansowani i entuzjaści podkręcania nie mają tutaj czego szukać. Płyta ma bardzo prostą konstrukcję i nie jest przeciążona dodatkowymi układami. Większość funkcji obsługuje jednoukładowy chipset.

Na płycie umieszczono tylko dwa gniazda do modułów RAM DDR3 o łącznej pojemności do 8 GB i maksymalnej częstotliwości pracy 1333 MHz. Karty rozszerzeń można instalować w jednym gnieździe PCI-Express x16, jednym PCI-Express x1 i dwóch PCI. Do podłączenia nośników danych służy sześć gniazd SATA2 (3 Gb/s). Na tylnym panelu znajdziemy sześć gniazd USB, sześć mini-jack, jedno RJ-45, optyczne SPDIF, PS2 klawiatury oraz D-Sub, DVI i HDMI. Dodatkowe sześć gniazd USB można podpiąć z trzech złącz na płycie.

Jakość wykonania, jak wspomnieliśmy wcześniej nie jest wysoka – użyto tanich komponentów, sekcja zasilania to tylko cztery proste fazy a za całość układu chłodzenia służy maleńki, aluminiowy radiator na chipsecie. Rozłożenie elementów na płycie o małym formacie nie jest łatwe, ale Foxconn nie uniknął sporej wpadki – po zainstalowaniu dłuższej karty graficznej znikają dwa gniazda SATA , a jeśli będzie ona miała dwusplotowy system chłodzenia nawet cztery.

BIOS zawiera jedynie podstawowe funkcje. Trudno byłoby oczekiwać funkcji odpowiedzialnych za podkręcanie, ale dużym błędem jest domyślne wyłączenie funkcji oszczędzania energii przez procesor i Turbo Boost. Można je aktywować w BIOSie, ale mniej doświadczeni użytkownicy nie muszą zdawać sobie z tego sprawy.

Testy płyty wypadły poprawnie – pracowała stabilnie, wydajność była znośna, lecz nie dało się uruchomić systemu przy pamięciach 1333 MHz. Dopiero redukcja na 1066 MHz pozwoliła na sprawne działanie i kontynuację testów.

Foxcon H55MS-S to prosta płyta z podstawką LGA1156, pozwalająca wykorzystać zintegrowany w niektórych modelach procesorów Intela rdzeń graficzny. Jeśli nie oczekujemy od komputera nic ponad poprawne działanie, można po nią sięgnąć.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: