Foxconn Inferno Katana

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Wysoka wydajność
  • Bardzo dobre rozłożenie elementów płyty
  • Duża liczba złącz
  • Obsługa CrossFire i SLI

Wady:

  • ustawienia BIOS-u nie pozwalają na pełne wykorzystanie trybu Turbo procesora

Foxconn Inferno Katana nie różni się wiele od Inferno Katana GTI, ale ma dokładnie to czego brakowało uboższej płycie. Dzięki uzupełnieniu braków staje się on jeszcze bardziej praktyczną i godną polecenia płytą z podstawką LGA1156.

Płyt dla nowych procesorów Intela Core i7 800 i Core i5 jest na rynku bardzo dużo. Wszystkie te konstrukcje, w tym i opisywanego Foxconna łączy ten sam chipset – Intel P55. Jednoukładowy chipset sprawuje głównie funkcję mostka południowego, gdyż mostek północny niemal w całości znalazł się w procesorze. Na płycie Foxconn Inferno Katana pojawiły się układy uzupełniające możliwości chipsetu. P55 obsługuje sześć napędów SATA. Dzięki układowi Marvell 6121 dodano obsługę dwóch napędów PATA i dwa eSATA na tylnym panelu płyty. Z kolei układ VIA VT6308S pozwala na podłączenie urządzeń poprzez gniazdo IEEE1394. Jedno znajduje się na tylnym panelu, drugie możemy podpiąć z łącza na płycie.

Dźwięk generuje układ Realtek ALC885. W tym przypadku sprawuje się on bardzo dobrze osiągając wysokie noty w teście.

Na płycie umieszczono cztery gniazda modułów DDR3. Nominalnie pamięci pracują z częstotliwością do 1333 MHz, ale w trybie oc możliwe jest także korzystanie z pamięci 1600 i 1800 MHz. Karty rozszerzeń umieszczamy w jednym z trzech gniazd PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 lub pojedynczym PCI. Płyta pozwala na współpracę dwóch kart graficznych ATI w trybie CrossFire x8 lub NVIDII w trybie SLI x8.

Sekcja zasilania procesora ma 12 faz. Obok gniazd pamięci umieszczono diody wskazujące na wykorzystanie faz zasilania (jedna dioda na dwie fazy).

Rozmieszczenie elementów płyty jest bardzo dobre – mamy dużo miejsca wokół podstawki procesora, moduły RAM można łatwo wymieniać a gniazda PCI-E x16 umieszczono tak, że nawet wykorzystując dwie karty graficzne z szerokim chłodzeniem zasłonimy tylko jedno PCI-E x1.

Na tylnym panelu płyty umieszczono: osiem gniazd USB, sześć mini-jack, dwa eSATA , optyczne i elektrycznie SPDIF i po jednym RJ-R5, PS2 (klawiatura), IEEE1394.

BIOS jest taki sam jak w Katanie GTI – dużo funkcji, ogromne zakresy ustawień, logicznie pogrupowane opcje i możliwość zapisywania kilku profili użytkownika. Tutaj można jednak zgłosić pewne zastrzeżenie – domyślnie funkcje w BIOS-ie ustawione są tak, że procesor nie jest w stanie wykorzystać potencjału trybu Turbo. Dopiero właściwe dobranie ustawień pozwala mu w pełni rozwinąć skrzydła.

Pod względem wydajności Katana wypadła właściwie identycznie jak Katana GTI, reprezentując bardzo wysoki poziom. Tak samo było ze stabilnością pracy.

Foxconn Inferno Katana to wydajna, bardzo solidna i rozbudowana płyta dla entuzjasty lub overclockera. Pozwala na zbudowanie szybkiego komputera z mnóstwem podzespołów a tak że na bardzo mocne podkręcanie procesora. Wyeliminowano z niego wszystkie braki wersji GTI.