Foxconn Inferno Katana GTI

Jedna z płyt Foxconna z GTI w nazwie nieco nas kiedyś zaskoczyła poziomem okrojenia nic więc dziwnego, że gdy trafił do nas Foxconn Inferno Katana GTI mieliśmy obawy czy sytuacja się nie powtórzy. Na szczęście firma nie podążyła starym śladem i dostarcza odbiorcy bardzo funkcjonalną i doskonale wykonaną płytę z podstawką LGA1156.

Płyty dla nowych procesorów Intela z serii Core i7 800 i Core i5 łączy stosowanie tego samego, jednoukładowego chipsetu – Intel P55. Większość funkcji mostka północnego znajduje się w procesorze więc chipset obsługuje głównie zadania mostka południowego. W Inferno Katanie GTI właściwie brak układów uzupełniających jego funkcje z wyjątkiem kontrolera złącza napędów PATA 133. Brakuje złącz eSATA. Do płyty możemy podpiąć sześć napędów SATA.

Chipset obsługuje gniazda USB – osiem na tylnym panelu i umożliwia podłączenie kolejnych sześciu z płyty. Brak kontrolera i złącz IEEE1394. Płytę zaopatrzono w jedno złącze RJ-45 o prędkości przesyłu danych do 1000 MB/s.

Za generowanie dźwięku odpowiada układ Realtek ALC885 o ośmiu kanałach. Dzięki niemu na tylnym panelu mamy do dyspozycji sześć gniazda mini-jack i dwa SPDIF – optyczne i elektryczne. Oprócz tego umieszczono tam jeszcze gniazdo PS2 klawiatury i przycisk do resetowania ustawień BIOS-u.

Na płycie zastosowano ośmiofazową sekcję zasilana procesora. Obok gniazd modułów RAM umieszczono diody wskazujące aktualną liczbę wykorzystywanych faz zasilania.

Płyta cechuje się bardzo dobrym rozłożeniem elementów: cztery gniazda do modułów RAM DDR3 odsunięto mocno od podstawki procesora i złącza PCI-Express x16. Dzięki temu wymiana modułów jest bardzo łatwa. Najbliżej procesora umieszczono pierwsze złącze PCI-Express x1, dalej dwa PCI-Express x16, z tym, że odsunięto je od siebie dzięki czemu można zamontować dwie karty graficzne o dwusplotowym systemie chłodzenia. Dalej mamy jeszcze jedno PCI-Express x1, PCI i PCI-Express x16. Płyta obsługuje zarówno karty w systemie CrossFire jak i SLI. Standardowo obsługiwane są moduły RAM DDR3 do 1333 MHz, ale w trybie OC można też używać modułów 1600 i 1800 MHz.

Na płycie znajdziemy jeszcze wyświetlacz stanów POST BIOS-u i przyciski to startu i resetowania systemu. System chłodzenia to duży radiator na części sekcji zasilania i niewielki płaski radiator na chipsecie połączony rurką cieplną z drugim, większym, umieszczonym pośrodku płyty.

BIOS dostosowano do potrzeb entuzjastów. Funkcje odpowiedzialne za podkręcanie logicznie pogrupowano. Zakresy ustawień napięć są ogromne. Zakresy ustawień częstotliwości wartości bazowej i szyny PCI-Express nie są tak duże jak u konkurencji, ale tam wysokie wartości stanowią jedynie ozdobę, tutaj zaś można próbować wykorzystać całe ich możliwości. Niestety ustawienia domyślne BIOS-u nie pozwalają w pełnie wykorzystać trybu Turbo procesora – należy ręcznie wybrać odpowiednie funkcje.

W testach płyta wypadła bardzo dobrze, pracując niezwykle stabilnie i wydajnie. Próby podkręcania na niej procesora testowego wykazały, że drzemie w niej naprawdę duży potencjał dla overclockerów..

Foxconn Inferno Katana GTI to bardzo dobrze i estetycznie wykonana płyta dla entuzjastów komputerów. Oferuje szereg możliwości i rozwiązań, które w pełni tylko przez nich będą docenione choć i przeciętnemu użytkownikowi spodoba się wysoka wydajność i doskonała stabilność pracy. Dokuczyć może jedynie brak złącza eSATA i IEEE1394.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: