Foxconn P45A-S

Foxconn bardzo mocno stara się o zdobycie jak największej części rynku. Firma ta przedstawia płyty ze wszystkimi rodzajami chipsetów i dla wszystkich dostępnych na rynku procesorów. Foxconn P45A-S wykorzystuje układy Intela – mostek północny P45 i południowy ICH10R. Jest to płyta z podstawką LGA775 dla procesorów serii Core 2.

Foxconn bardzo mocno stara się o zdobycie jak największej części rynku. Firma ta przedstawia płyty ze wszystkimi rodzajami chipsetów i dla wszystkich dostępnych na rynku procesorów. Foxconn P45A-S wykorzystuje układy Intela – mostek północny P45 i południowy ICH10R. Jest to płyta z podstawką LGA775 dla procesorów serii Core 2. Płyta stara się w pełni korzystać z możliwości chipsetu. Obsługuje procesory dla FSB do 1333 MHz, pamięci DDR2 do 1066 MHz, można na niej zainstalować dwie karty graficzne pracujące w trybie CrossFire x8.

Znajdziemy na niej dwa złącza PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Cztery gniazda obsłużą do 8 GB RAM. Na płycie umieszczono sześć złącz do napędów SATA. Dodatkowy układ JMB361 obsługuje złącze IDE oraz eSATA umieszczone na tylnym panelu. Kontroler VIA VT3608S obsługuje dwa złącza IEEE1394 – jedno na tylnym panelu i drugie podłączane z płyty.

Elementy na płycie rozłożone są prawidłowo – moduły RAM da się wymieniać bez demontowania karty graficznej, na procesorze można zainstalować większy od standardowego cooler a gniazda SATA i piny do podłączenia dodatkowych ośmiu USB i jednego IEEE1394 umieszczono tak, że kable nie wchodzą w paradę kartom rozszerzeń. Podobnie jest z umieszczonymi w bardzo wygodnych dla użytkownika miejscach gniazdami zasilania 24-pin i 8-pin. Zastrzeżenia można mieć jedynie do umieszczenia złącz panelu przedniego na przedłużeniu drugiego gniazda PCI-E x16. Za odprowadzanie ciepła z układów odpowiadają aluminiowe radiatory na mostku północny, południowym i sekcji zasilania procesora.

Na tylnym panelu płyty znajdziemy gniazda PS2 myszy i klawiatury, cztery USB, sześć mnii-jack, RJ-45, IEEE1394, eSATA i elektryczne SPDIF oraz dość archaiczne już RS232.

Sporo zastrzeżeń można za to mieć do BIOSu Foxconna – wprawdzie liczba i zakresy ustawień są niezłe, ale sposób w jaki się ich dokonuje, nie ma nic wspólnego ani z tym do czego się przyzwyczailiśmy ani z intuicyjnością – wielki zamęt i bałagan.Płyta przeszła testy bez problemu mimo iż używamy bardzo wymagającego procesora. Zastrzeżenia możemy mieć tylko do obsługi pamięci – przy FSB 333 MHz, stabilnie działała z pamięciami DDR2 800 MHz.Foxconn P45A-S to poprawna płyta z podstawką LGA775. Korzystając z niej złożymy dobry zestaw komputerowy lecz jeśli jest się początkującym entuzjastą overclockingu, lepiej jej unikać – przekombinowany sposób sterowania BIOSem utrudnia dokonywanie w nim zamian.