Foxconn P55MX

Gdyby zakryć gniazdo procesora to nikt nie domyśliłby się, że Foxconn P55MX jest płytą przeznaczoną dla najnowocześniejszych na rynku procesorów Intel do podstawki LGA1156. Ogromna prostota rozwiązań z pewnością obniżają cenę, co wraz z formatem Micro-ATX może pomóc znaleźć tej płycie nabywców.

Niewielkie rozmiary, zaledwie dwa gniazda do modułów RAM DDR3 i wiele tanich komponentów to pierwsze co rzuca się w oczy po wyjęciu płyty z pudełka. Obecnie wszystkie konstrukcje z podstawką LGA1156 wykorzystują ten sam chipset – Intel P55. To on nie pozwolił na jeszcze większe uproszczenie płyty. Możemy więc cieszyć się z sześciu gniazd SATA i możliwości podłączenia czternastu urządzeń USB (sześć gniazd na tylnym panelu i osiem ze złącz na płycie). Brakuje kontrolera PATA co w tym przypadku może być problemem przy unowocześnianiu osprzętu. Na sekcji zasilania brak jakichkolwiek elementów chłodzenia, zaś na chipsecie umieszczono tylko prosty radiator.

Karty rozszerzeń możemy instalować w gnieździe PCI-Express x16, PCI-Express x1 i dwóch PCI. Na tylnym panelu umieszczono sześć gniazd USB, PS2 klawiatury, RJ-45, optycznie SPDIF, sześć mini jack, oraz, co zdumiewa na płycie z LGA1156 – złącze RS232.

Niestety także i ta płyta w wersji dostarczonej do redakcji posiadała BIOS, nie dość, że bardzo ubogi to jeszcze nie pozwalający procesorowi na używanie funkcji Turbo, która w przypadku Core i7 800 i Core i5 ma ogromne znaczenie dla wydajności. W związku z tym wydajność w testach wypadła słabo. Płyty dostarczone do sklepów mają mieć zainstalowany nowszy BIOS, pozbawiony tej fatalnej wpadki.

Foxconn P55MX to tania i mała płyta z podstawką LGA1156. Gdyby nie BIOS wypadła by w testach znacznie lepiej, bo przecież zbudowano ją z wykorzystaniem tego samego chipsetu, który znalazł się także na najdroższych płytach do nowych procesorów Intela.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: