Foxconn P55MX

Zalety:

  • Niewielkie rozmiary

Wady:

  • testowanej wersji nie wspierała trybu Turbo

Gdyby zakryć gniazdo procesora to nikt nie domyśliłby się, że Foxconn P55MX jest płytą przeznaczoną dla najnowocześniejszych na rynku procesorów Intel do podstawki LGA1156. Ogromna prostota rozwiązań z pewnością obniżają cenę, co wraz z formatem Micro-ATX może pomóc znaleźć tej płycie nabywców.

Niewielkie rozmiary, zaledwie dwa gniazda do modułów RAM DDR3 i wiele tanich komponentów to pierwsze co rzuca się w oczy po wyjęciu płyty z pudełka. Obecnie wszystkie konstrukcje z podstawką LGA1156 wykorzystują ten sam chipset – Intel P55. To on nie pozwolił na jeszcze większe uproszczenie płyty. Możemy więc cieszyć się z sześciu gniazd SATA i możliwości podłączenia czternastu urządzeń USB (sześć gniazd na tylnym panelu i osiem ze złącz na płycie). Brakuje kontrolera PATA co w tym przypadku może być problemem przy unowocześnianiu osprzętu. Na sekcji zasilania brak jakichkolwiek elementów chłodzenia, zaś na chipsecie umieszczono tylko prosty radiator.

Karty rozszerzeń możemy instalować w gnieździe PCI-Express x16, PCI-Express x1 i dwóch PCI. Na tylnym panelu umieszczono sześć gniazd USB, PS2 klawiatury, RJ-45, optycznie SPDIF, sześć mini jack, oraz, co zdumiewa na płycie z LGA1156 – złącze RS232.

Niestety także i ta płyta w wersji dostarczonej do redakcji posiadała BIOS, nie dość, że bardzo ubogi to jeszcze nie pozwalający procesorowi na używanie funkcji Turbo, która w przypadku Core i7 800 i Core i5 ma ogromne znaczenie dla wydajności. W związku z tym wydajność w testach wypadła słabo. Płyty dostarczone do sklepów mają mieć zainstalowany nowszy BIOS, pozbawiony tej fatalnej wpadki.

Foxconn P55MX to tania i mała płyta z podstawką LGA1156. Gdyby nie BIOS wypadła by w testach znacznie lepiej, bo przecież zbudowano ją z wykorzystaniem tego samego chipsetu, który znalazł się także na najdroższych płytach do nowych procesorów Intela.