Foxconn Rattler

Foxconn Rattler jest płytą główną z podstawką LGA 1155, przeznaczoną do procesorów Intel SandyBridge. Foxconn wygląda drogo, oferuje duże możliwości, jest solidnie wykonany i zaskakuje ceną, skalkulowaną na rozsądnym jak za taki produkt poziomie. Sercem tej płyty jest chipset Intel P67, stworzony z myślą o podkręcaniu i wysokiej wydajności, za to nie dający możliwości wykorzystania zintegrowanej w procesorach Sandy Bridge grafiki. To jednak dla nabywcy płyty tej klasy nie może być żadną wadą. Tym co może się na niej podobać jest wyważenie całej konstrukcji - brak na niej zbędnych, niewykorzystywanych rozwiązań jak np. cztery gniazd PCI-Express x16. Na Foxconnie znajdziemy dwa takie gniazda pozwalające na montaż kart graficznych ATI pracujących w systemie CrossFireX. Niestety, brak obsługi systemu NVIDIA SLI. Oprócz tych dwóch gniazd do instalacji kart rozszerzeń służą jeszcze trzy gniazda PCI-Express x1 i jedno PCI. Na płycie znajdziemy cztery gniazda do modułów RAM DDR3 , sześć gniazd do napędów SATA: cztery SATA 3 Gb/s i dwa SATA 6 Gb/s a nawet gniazdo IDE. Entuzjastom spodobają się przyciski do uruchamiania i resetowania systemu, włączający funkcje podkręcania i regulujące zegary bez wchodzenia do menu. Jest tu też wyświetlacz stanów POST BIOSu. Sekcja zasilania podoła każdemu układowi, nawet przy bardzo mocnym podkręceniu. Posiada dwanaście faz zasilania dla procesora i dwie dla pamięci. Nie można mieć większych zastrzeżeń także do rozłożenia elementów płyty. System chłodzenia to przede wszystkim dwa duże, połączone rurką cieplną radiatory na sekcji zasilania i niewielki radiator na chipsecie. Na tylnym panelu płyty znajdziemy wszystkie niezbędne gniada, w tym USB 3.0 i dwa eSATA. Dźwięk generowany jest przez dobrej jakości kodek Realtek ALC 892. Wyposażenie dodatkowe płyty nie jest bardzo bogate, ale za to praktyczne: kable do podłączenia napędów SATA, kable zasilające, oslona tylnego panelu i śledź z dodatkowymi gniazdami USB i IEEE1394.

Budowa

Foxconn Rattler to płyta z podstawką LGA 1155 wykonana w formacie microATX. Jej sercem jest chipset Intel P67. Obsługuje on m.in. napędy SATA oraz gniazda USB 2.0. Za obsługę gniazd USB 3.0 odpowiada układ NEC D720200F1, jest też dodatkowy układ obsługujący gniazda eSATA. Generowanie dźwięku jest zadaniem kodeka Realtek ALC 892, podczas gdy gniazda IEEE1394 obsługuje układ VIA VT6308S. Na Foxconnie umieszczono dwa gniazda PCI-Express x16, trzy PCI-Express x1 i jedno PCI. Do instalacji modułów RAM służą cztery gniazda DDR3. Płytę wyposażono w podwójny BIOS, wyświetlacz stanów POST BIOSu, przyciski do startu i resetowania systemu, oraz do podkręcania bez wchodzenia do BIOSu. Sekcja zasilania posiada dwanaście faz dla procesora i dwie dla pamięci. Zaopatrzono ją w solidne radiatory połączone rurką cieplną. Na tylnym panelu płyty umieszczono: gniazdo PS2 klawiatury, sześć gniazd USB 2.0, dwa USB 3.0, sześć mini-jack, optyczne i elektryczne SPDIF, jedno IEEE1394, dwa eSATA, dwa RJ-45 i przycisk do resetowania ustawień BIOSu. Ze złącz na płycie można podpiąć jeszcze sześć gniazd USB 2.0 i jedno IEEE1394. Na płycie umieszczono też cztery gniazda SATA 3 Gb/s, dwa SATA 6 Gb/s i jedno IDE dla dwóch napędów starszego typu.

Możliwości

Foxconn Rattler został stworzony z myślą o zaawansowanych użytkownikach. Jest płytą bardzo dobrze nadającą się do podkręcania procesora i pamięci. Nominalnie moduły RAM mogą pracować z częstotliwością 1333 MHz, zaś po podkręceniu nawet do 2133 MHz. Maksymalna pojemność pamięci wynosi 16 GB. Podkręcać można tradycyjnie w BIOSie, poprzez umieszczone na płycie przyciski lub z poziomu systemu operacyjnego. Płyta poradzi sobie z dziesięcioma napędami: czterema SATA 3 Gb/s, dwoma SATA 6 Gb/s, dwoma eSATA i dwoma IDE. Podłączyć możemy urządzenia USB 2.0, USB 3.0 i IEEE1394. Dźwięk może być odtwarzany nawet przez osiem głośników. Na płycie można zainstalować pojedynczą kartę graficzną dowolnej firmy lub dwie karty ATI pracujące w systemie CrossFireX x8.

Wydajność

Jak w przypadku wszystkich płyt głównych, wydajność uzależniona jest od zastosowanych podzespołów platformy. Foxconn Rattler wypada więc typowo dla naszej platformy testowej, nie zaliczając żadnej wpadki.

Foxconn Rattler
Foxconn Rattler

Wnioski

Foxconn Rattler to płyta dla entuzjastów, ale niezwykle praktycznie zaprojektowana. Można ją więc polecić każdemu kto chce zbudować bardzo solidny, nowoczesny komputer z dużą ilością urządzeń peryferyjnych. Jedyną wadą płyty jest brak obsługi systemów graficznych NVIDIA SLI, ale i bez tego cena 630 zł nie wydaje się wygórowana.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: