Foxconn Z68A-S

Na rynku pojawia się coraz więcej płyt opartych na chipsecie Intel Z68. W większości są to jednak konstrukcje bardzo drogie, które spodobają się jedynie entuzjastom. Na szczęście są takie wyjątki jak Foxconn Z68A-S, który jest produktem kosztującym mniej niż 500 zł, dzięki czemu zaskarbi sobie serca także mniej majętnych użytkowników komputerów. Sprawdźmy, czy za niższą ceną nie idzie też niska jakość.

Budowa

Foxconn Z68A-S to płyta w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge, co widać po zastosowanej podstawce LGA 1155. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, trzy sloty PCI, dwa sloty PCI-Express x1 oraz jeden slot PCI-Express 3.0 x16. Oznacza to, że nie będziemy w stanie połączyć tu mocy dwóch kart graficznych za pomocą technologii CrossFireX lub SLI.

Płyta Foxconn Z68A-S została wyposażono w szczątkowy układ chłodzenia. Radiator zainstalowano jedynie na chipsecie, próżno go szukacie na układzie zasilania.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]

Testowana przez charakteryzuje się też zastosowaniem 3-fazowego układu zasilania, przez co płyta nie spodoba się miłośnikom podkręcania i najmocniejszych procesorów.

Zastosowana karta dźwiękowa to najprostsza konstrukcja ośmiokanałowa, która jednak spodoba się typowemu użytkownikowi i pozwoli mu komfortowo używać multimedialnych funkcji komputera.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel Z68, przez co spodoba się fanom nowych technologii. Jest to jedyny układ, który pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich możliwości najnowszych procesorów Intela, to jest na ich podkręcanie oraz wykorzystanie zintegrowanej grafiki. Ponadto płytę wyposażono w technologię Lucid Virtu GPU, który automatycznie będzie przełączał się między zintegrowaną i oddzielną kartą graficzną w zależności od naszych potrzeb, jednak zysk z tej innowacji jest raczej mizerny i wynosi jedynie kilkanaście Watów. Wynika to z faktu, że dedykowana karta graficzna nie jest całkowicie wyłączana, gdy komputer jest w stanie spoczynku, a jedynie spowalniana. Przez to układ ten ma większe znaczenie marketingowe niż użytkowe.

Foxconn Z68A-S charakteryzuje się dużą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty możemy zauważyć sześć portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, wyjście DVI, wyjście D-Sub, port eSATA, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F.

Gdy zechcemy podłączyć Foxconna Z68A-S dysk twardy, będziemy mogli to zrobić przez stare złącze IDE lub pięć portów SATA, z których dwa działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Niestety jeśli chodzi o BIOS, to propozycja Foxconna nas nie zachwyciła. Co prawda ma podstawową funkcjonalność niezbędną do podkręcania procesora, jednak jest niezwykle nieczytelny, przez co utrudni korzystanie z niego większości użytkownikom. Żałujemy też, że Foxconn nie zastosował UEFI, które oprócz tego, że ma większe możliwości jest atrakcyjniejsze wizualnie od tradycyjnego BIOSu.

Wyniki testów

Foxconn Z68A-S
Foxconn Z68A-S
Foxconn Z68A-S
Foxconn Z68A-S

Jak widać, płyta główna ma w komputerze znikomy wpływ na wydajność. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu niemal wszystkie kontrolery są obecnie integrowane w procesorach.

Wnioski

Foxconn Z68A-S jest płytą przeznaczoną dla oszczędnych użytkowników i widać to na każdym kroku. Słaba sekcja zasilania, brak radiatorów na niej oraz mało czytelny BIOS. Są to największe wady tej płyty, które dyskwalifikują ją z używania podczas ekstremalnego podkręcania. Jeżeli jednak szukacie bazy pod komputer z procesorem Intela, którego nie będziecie podkręcać, ale w zamian za to ma być oszczędny, jest to sprzęt stworzony właśnie dla was.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: