Fractal Design Define R3

Fractal Design Core 1000 to obudowa przystosowana do mniejszych płyt głównych micro atx. Osoby które nie mają zbyt dużo miejsca na biurku, a chcą mieć dobrze schładzaną maszynę, powinny być z niej zadowolone. Jest mniej więcej o 7 cm niższa od większości konstrukcji typu midi tower, a ma przy tym dobrze zaprojektowany system chłodzenia wnętrza komputera.

Budowa

Fractal Design Core 1000 wyposażono w dwie wnęki 5,25-calowe, szkielet i boki wykonano ze stalowej blachy, panel przedni z plastiku i stalowej siatki. Zaskakuje rozmieszczenie wnęk na twarde dyski - w pionie, a nie w poziomie, jak w większości obudów. Obudowa jest sztywniejsza od tanich modeli, jest też od nich dużo lepiej wykonana (grubsza blacha, wykończenia ostrych brzegów). Wewnątrz, podobnie jak na zewnątrz, pomalowano ją na czarno.

Fractal Design Core 1000 - DANE TECHNICZNE

Wymiary (wys./szer/gł.): 37x17,8x42

Szkielet (materiał): stal

Zatoki 5,25-calowe (liczba): 2

Gniazda na twarde dyski 3,5 cala (liczba): 2

Gniazda na wentylatory

Przód (liczba): 1x 120x120 mm

Tył (liczba): 1x 92x92 mm

Góra (liczba): brak

Bok (liczba): brak

Wyprowadzone łącza

USB: 2

eSATA: 0

Udogodnienia

Zatrzaskowy montaż napędów 5,25 cala: nie

Zatrzaskowy montaż dysków: nie

Fractal Design Core 1000 - zobacz pełną specyfikacje

Możliwości

Fractal Design Core 1000 to mała obudowa (37x17,8x42 cm - wys./szer./gł.), wyposażona jest tylko w dwie wnęki 5,25 cali. Wymiary tego modelu są mniejsze od typowych obudów średniej wielkości (cztery wnęki 5,25 cali), ponieważ przystosowano go do mniejszych płyt głównych, wykonanych w standardzie Micro ATX i Mini ITX. Nie zmieszczą się w nim standardowe płyty głównych ATX. Wnętrze jest niezbyt duże, dlatego mogą być kłopoty z instalacją układów chłodzących o wysokości powyżej 13 cm czy kart graficznych dłuższych niż 21 cm. Do dyspozycji mamy miejsce na zmontowanie dwóch twardych dysków 3,5 calowych lub trzech dysków SSD - 2,5 cala. Przyciski jak i gniazda USB umieszczono na dole obudowy.

Wydajność

Fractal Design Core 1000 wyposażono tylko jeden wentylator, zamontowany z przodu (120x120 mm - 1200 obr./min). To stanowczo za mało, no chyba że będziemy wykorzystywali energooszczędne podzespoły. Na szczęście w obudowie można zamontować trzy wentylatory: z przodu (o wymiarach 120x120 mm), tyłu (92x92 mm) i z boku (120x120 mm). Przedni i boczny wentylator mają doprowadzać zimne powietrze z zewnątrz. Takie rozwiązanie gwarantuje dobre schładzanie podzespołów.

Fractal Design Core 1000 - zobacz aktualną cenę

Wnioski

Fractal Design Core 1000 to nieduża obudowa do płyt głównych w formacie micro atx. Jest dobrze wykonana a przy tym umożliwia montaż trzech wentylatorów. Niby niedużo, ale w przypadku budowy niewielkiego komputera micro atx w zupełności wystarczą. Oczywiście małe wymiary obudowy uniemożliwiają montaż dużych układów chłodzących procesor czy długich kart graficznych, ale nikt przecież nie będzie budował super wydajnej maszyny do gier w tego typu obudowie.

Według nas to dobry wybór dla osób planujących budowę niedużego komputera domowego.

Zobacz testy pozostałych obudów