Fractal Design Define R3

Fractal Design Define R3 jest fabrycznie wyposażona w maty wyciszające, które zamontowano nawet na gniazdach na wentylatory. To prosta ale stylowa konstrukcja, która z powodzenie może służyć do budowy cichego komputera do domowego jak i wydajnej maszyny do gier.

Budowa

Fractal Design Define R3 wyposażono w dwie wnęki 5,25-calowe, szkielet i boki wykonano ze stalowej blachy, panel przedni z plastiku. Tuż pod wnękami umieszczono gniazda na dwa wentylatory, które wyposażono w filtry antykurzowe. Całość mieści się za srebrną klapką, która dodatkowo od wewnątrz wyłożona jest matą wyciszającą. Obudowa jest dosyć duża (45,5x21x51,5 cm - wys./szer./gł.), z zewnątrz jak i wewnątrz pomalowana jest na czarny kolor. Całość tworzy prostą ale stylową konstrukcję, idealną do salonu.

Fractal Design Define R3 - DOKUMENTACJA TECHNICZNA

Wymiary (wys./szer/gł.): 45,5x21x51,5

Szkielet (materiał): stal

Zatoki 5,25-calowe (liczba): 2

Gniazda na twarde dyski 3,5 cala (liczba): 8

Gniazda na wentylatory

Przód (liczba): 2x 120x120 mm

Tył (liczba): 1x 120x120 mm

Góra (liczba): 2x 140x140 mm

Bok (liczba): 1x 140x140 mm

Wyprowadzone łącza

USB: 2

eSATA: 1

Udogodnienia

Zatrzaskowy montaż napędów 5,25 cala: tak

Zatrzaskowy montaż dysków: tak

Fractal Design Define R3 - pełna specyfikacja

Fractal Design Define R3

Fractal Design Define R3 - tył obudowy

Fractal Design Define R3
Fractal Design Define R3

Fractal Design Define R3 - przód obudowy

Możliwości

Fractal Design Define R3 to jedna z nielicznych obudów wyposażonych w maty wyciszające na wszystkich bocznych panelach, a nawet gniazdach na wentylatory (zdejmujesz je po zamontowaniu wentylatora). Producent daje więc wybór, bo można z części mat wyciszających zrezygnować i zamontować dodatkowe wentylatory lub pozostać przy wersji fabrycznej.

Fractal Design Define R3 przystosowana jest do montażu dużych jak i małych płyt głównych. Obudowa jest dosyć duża i bez problemów zmieści nawet duże układy chłodzące procesor. W środku możesz zamontować nawet osiem twardych dysków. Specjalne otwory zaprojektowane w tacce na płytę główną pozwalają na schowanie kabli. To estetyczne i praktyczne rozwiązanie, bo w ten sposób optymalizuje się przepływ powietrza w obudowie.

Fractal Design Define R3

Na górnym panelu znajdziemy wyprowadzone dwa gniazda USB, audio i jedno eSATA.

Wydajność

Fractal Design Define R3 wyposażono w dwa wentylatory 12 cm. Jeden znajduje się z przodu obudowy i wprowadza chłodniejsze powietrze do środka, a drugi, umieszczony z tyłu, wydmuchuje ciepłe powietrze na zewnątrz. To proste i skuteczne rozwiązanie, niestety okazuje się niewystarczające w upalne dni, gdy mocno obciążymy komputer np. grają w gry. Chcąc ulepszyć system chłodzenia, można zamontować dodatkowe wentylatory na górze obudowy (2x 140x140 mm), z boku (1 x 140x140 mm), a nawet na spodzie tego modelu. Musimy w tym celu ściągnąć matę wyciszająca, którą producent faktycznie zakleja wszystkie otwory na wentylatory.

Fractal Design Define R3 - sprawdź cenę

Wnioski

Fractal Design Define R3 to jedna z nielicznych obudów fabrycznie wyposażonych w maty wyciszające. Jest starannie wykonana, i pozbawiona świecących ozdób na rzecz nowoczesnej i prostej stylistyki. Z powodzeniem może służyć do budowy cichego komputera do pracy i zabawy, który będzie schładzany dołączanymi przez producenta dwoma wentylatorami. Sprawdzi się też jako obudowa komputera do gier. Warto tylko wówczas dozbroić ją o dodatkowe wentylatory, najlepiej jak największe (14 cm) i najcichsze.

Zobacz testy pozostałych obudów

Fractal Design Define R3

Fractal Design Define R3 - wnętrze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: