Freecom Hard Drive XS (1000 GB)

Zalety:

  • Dodatkowe oprogramowanie
  • Specjalny sterownik przyspieszający pracę dysku

Wady:

  • Konieczność używania zasilacza

Freecom Hard Drive XS o to jeden z najmniejszych 3,5-calowych zewnętrznych dysków twardych. Waży 860 gramów, choć w kieszeni spodni będzie go nam trudno zmieścić to ze względu na zbliżone wymiary i bardzo dużą pojemność jest dobrą alternatywą dla najpojemniejszych 2,5 calowych dysków zewnętrznych.

Freecom Hard Drive XS to dosyć ciekawy dysk zewnętrzny, bo jest niewiele większy od 2,5 calowych nośników zewnętrznych, a dysponuje 1 TB, 3,5 calowym dyskiem. Jak to się udało producentowi? Dosyć prosto, jak się okazuje Freecom Hard Drive XS to 3,5 calowy dysk w silikonowym pokrowcu. Zastosowana silikonowa kieszeń jest dosyć gruba i chroni dysk przed uderzeniami, ponadto napęd nie rysuje się i nie zostają na niej żadne odciski palców. W celu dodatkowego zabezpieczenia dysku przed uszkodzeniami mechanicznymi zastosowano dodatkowe sztywne podkładki po obu stronach dysku. Jak wiadomo najlepsze są proste rozwiązania i chyba z tego założenia wyszedł producent projektując obudowę. Model ten oferuje pojemność 1 TB (najpojemniejsze dyski 2,5 calowe to konstrukcje 500 GB). Pamiętajmy jednak, że Freecom Hard Drive XS w przeciwieństwie do 2,5 calowych dysków zewnętrznych do poprawnej pracy wymaga zewnętrznego zasilacza, który znajduje się w zestawie.

Wydajność

Szkoda, że producent nie wyposażył dysku w interfejs eSATA, który pozwala na pełne wykorzystanie wydajności. Mamy za to do dyspozycji specjalny sterownik, który wg producenta o 30% przyspiesza transfer danych. Rzeczywiście prędkość zapisu po zainstalowaniu tego sterownika jest nieznacznie szybsza, jednak największą różnicę zauważymy w prędkości odczytu, która wzrasta do ponad 40 MB/s.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier