Freecom Mobile Drive XXS (500 GB)

Mobile Drive XXS jest jednym z najmniejszych 2,5-calowych zewnętrznych dysków twardych. Waży tylko 160 g i zmieścimy go w kieszeni. Co istotne do pracy wymaga jedynie kabla USB, a gruba silikonowa obudowa chroni go przed uderzeniami i absorbuje wstrząsy.

Jeden z najmniejszych dysków zewnętrznych, jakie możemy obecnie kupić (109,8 x 79,5 x 13,5 mm). Jest prosty w obsłudze, bo do pracy wymaga zwykłego kabla USB (dołączony w zestawie). Tak nieduże wymiary to zasługa nietypowej obudowy, która składa się z silikonowego pokrowca, w którym znajduje się dysk. Podobne rozwiązanie zastosowano w większym 3,5 calowym dysku Freecoma Hard Drive XS tyle, że z dodatkowymi płytkami chroniącymi dysk. Pomimo, że Mobile Drive XXS pozwala na proste wyciagnięcie dysku i tak jego wymiana będzie trudna, bo wykorzystuje on specjalne napędy ze zintegrowanym interfejsem USB (Samsung HM500LX). Szkoda, bo możliwość szybkiej wymiany dysku na standardowy 2,5 calowy SATA z pewnością byłby dodatkowym argumentem za kupnem tego malucha. Cena jaką przyjdzie zapłacić za Mobile Drive XXS może być dla niektórych zaporowa, jeżeli jednak porównamy koszt 1GB z pojemnymi pamięciami flash to okaże się, że w cenie Freecoma moglibyśmy kupić pendrive o pojemności tylko 64 GB.

Wydajność

Dysk, dzięki dodatkowemu sterownikowi, potrafi nieznacznie szybciej odczytywać dane niż większość modeli wykorzystujących interfejs USB. W zapisie dużych różnic nie ma, jednak warto skorzystać z dołączanego sterownika, szczególnie, że znajduje się na dysku, a jego instalacja jest bardzo prosta. W każdej chwili możemy go wyłączyć bez konieczności restartowania komputera.