Freecom Silver Store 2-Drive NAS 2TB

Freecom Silver Store 2-Drive NAS 2TB jest sprzedawany z dwoma jednoterabajtowymi Barracudami ST, łaczącymi się przez SATA III. Sieć jesy obsługiwana przez gniazdko gigabitowe. Są też dwa sloty USB, z przodu w wersji 3.0, a z tyłu tylko 2.0. Pracą serwera kieruje jednoukładowy komputer Marvella 6283 z zegarem 1 GHz uzupełniona o 128 MB RAM-u i taką samą ilość pamięci flash. Serwer obsługuje UPnP AV i DLNA, iTunes, chmurę o nazwie Tonido, może być klientem torrent-ów. Można na nim postawić serwer FTP i korzystać z systemu grup roboczych i Active Directory,

Budowa

Freecom Silver Store 2-Drive NAS 2TB jest serwerem sprzedawanym z dwoma dyskami twardymi. W testowanym modelu były to dwie jednoterabajtowe Barracudy ST, wyróżniające się interfejsem SATA III oraz bardzo dużą gęstością zapisu, która pozwoliła cała pojemność napędu zmieścić na jednym talerzu. Seagate uważa tę konstrukcję za następcę dysków "zielonych". Oprócz tego mamy gniazdko gigabitowe do obsługi sieci, oraz dwa sloty USB, z przodu w wersji 3.0, a z tyłu tylko 2.0. Przednie gniazdko służy do przede wszystkim do uruchamianego przyciskiem tworzenia kopii zapasowych wszystkie do udostępniania sieci dodatkowej pamięci czy drukarki. Pracą serwera kieruje jednoukładowy komputer Marvella, ale nie jest to popularny w najszybszych NAS-ach 6281, ale jego ekologiczna wersja 6283 z niezbyt szybkim zegarem 1 GHz uzupełniona o 128 MB RAM-u i taką samą ilość pamięci flash.

Możliwości

Dwudyskowa konfiguracja tradycyjnie pozwala na połączenie dwóch napędów w macierz RAID 0, 1 lub JBOD. Serwer obsługuje UPnP AV i DLNA, iTunes, może być klientem torrent-ów. Serwer obsługuje chmurę o nazwie Tonido. Można na nim postawić serwer FTP i korzystać z systemu grup roboczych i Active Directory, przydzielać prawa grupom i użytkownikom. Po przywróceniu ustawień fabrycznych dostęp do konfiguracyjnej strony WWW uzyskuje się pod adresem 192.168.1.x. To w wypadku problemów z instalacją, zazwyczaj NAS pobiera adres IP od serwera DHCP. Serwer nie ma dobrze rozwiązanego chodzenia, wentylator co chwilę przyspiesza i generuje spory hałas.

Zobacz również:

  • Synology proponuje: chmura prywatna zamiast G Suite. To ma sens
  • Zdalna szkoła wróciła, a Librus i Teams nie działają! [AKTUALIZACJA 10:30]

Wydajność

Serwer nie jest szybki, czemu prawdopodobnie winny jest ekologiczny kontroler i niewielka ilość RAM-u. RAID 0 zamiast poprawiać raczej zmniejsza wydajność. Bez tego wynalazku serwer odczytuje 420 i zapisuje 340 megabitów na sekundę. Niezbyt sprawnie obsługiwane są pliki, zapis jednego trwa 11, a odczyt 14 milisekund.

Freecom Silver Store 2-Drive NAS 2TB

wydajność odczytu

Freecom Silver Store 2-Drive NAS 2TB

wydajność zapisu

Freecom Silver Store 2-Drive NAS 2TB

czas obsługi pliku w odczycie

Freecom Silver Store 2-Drive NAS 2TB

czas obsługi pliku w zapisie

Wnioski

Freecom Silver Store 2-Drive NAS 2TB jest bardzo nowoczesną, modną konstrukcją, co nie odbija sie dobrze na jego wydajności i dość wysokiej cenie. O klientów będzie konkurował z Infortrendem EonNAS Pro 200, IOmegą StorCenter ix2 CloudEdition 4TB i Fujitsu Celvin NAS Server Q700.