Fujifilm FinePix AX200

Jest to niewielka, prosta cyfrówka wyposażona w 5-krotny zoom optyczny. Należy do absolutnie najtańszych aparatów cyfrowych – możesz go kupić za kwotę nie przekraczającą 300 złotych! FinePix AX200 jest zasilany dwiema bateriami AA („zwykłymi paluszkami”) i dysponuje sporym wyświetlaczem LCD. Aparat został przystosowany do rejestracji filmów HD w standardzie 720p.

Jest to niewielka, prosta cyfrówka wyposażona w 5-krotny zoom optyczny. Należy do absolutnie najtańszych aparatów cyfrowych – możesz go kupić za kwotę nie przekraczającą 300 złotych! FinePix AX200 jest zasilany dwiema bateriami AA („zwykłymi paluszkami”) i dysponuje sporym wyświetlaczem LCD. Aparat został przystosowany do rejestracji filmów HD w standardzie 720p.

Budowa

Jak pisaliśmy, aparat jest dość prosty i taka jest też jego budowa. Dysponuje zaledwie kilkoma podstawowymi przyciskami – prócz włącznika i przycisku wyzwalającego migawkę znajdziesz jeszcze wielofunkcyjny „talerzyk” nawigacyjny, włącznik ekranu, przycisk prtzełączający aparat w tryb odtwarzania oraz znajdujący się pod kciukiem tandem klawiszy do zmiany ogniskowej.

Fujifilm FinePix AX200 nie został zatem wyposażony w dwa bardzo wazne przyciski: kompensacji ekspozycji (jeśli obraz jest rejestrowany zbyt jasno lub zbyt ciemno, użytkownik musi szukać funkcji kompensacji w menu) oraz klawisz pozwalającym na szybka zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko menu aparatu.

Korpus aparatu, po prawej stronie (patrząc od tyłu) jest nieco grubszy, co stanowi namiastkę rękojeści. Kompakt razem z bateriami waży zaledwie 181 gram.

Typowe zasilanie

Fujifilm FinePix AX200 jest zasilany typowymi bateriami AA ("paluszkami"). Są dość ciężkie i jeśli stosujemy akumulatory (Ni-MH) długo się ładują. Niekwestionowaną ich zaletą jest za to powszechna dostępność - w razie rozładowania łatwo można kupić jednorazowe ogniwa. Tego typu ogniwa występują najczęściej w aparatach najtańszych – producent oszczędza w ten sposób na drogich ogniwach litowo-jonowych.

Elektronika

Aparat został wyposażony w sensor o rozdzielczości 12 milionów pikseli. Producent wyposażył aparat w typową dla kompaktów matrycę 1/2,3 cala. Należy ona do raczej do najmniejszych, jakie montuje się w aparatach cyfrowych. Fotografie zapisywane są na karcie SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB). Od momentu włączenia aparat jest gotowy do pracy w 2,3 sekundy.

Optyka

Tani kompakt Fujifilm został wyposażony w obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa obiektywu to odpowiednik 28 milimetrów. Obiektyw jest zatem szerokokątny - za jego pomocą możesz obejmować szerokie plany. Spory jak na tę klasę cenową zoom i szeroki kąt to jedyna zaleta zastosowanej optyki. Największy otwór przysłony przy najkrótszej ogniskowej wynosi aż 1:3,6! Obiektyw niestety należy do bardzo "ciemnych" - w słabych warunkach oświetleniowych trudno jest nim używać krótkich czasów (chyba, że kosztem podwyższenia czułości). Na drugim krańcu ogniskowej światło spada aż do 1:5,9.

Na domiar złego aparatu nie wyposażono w mechaniczny stabilizator obrazu.

Kontrola kadru

FinePix AX200 został wyposażony w monitor o przekątnej 2,7 cale i rozdzielczości 230000 pikseli. Ekran, jaki zastosowali konstruktorzy, zapewnia wystarczający komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oceny zarejestrowanych zdjęć. Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Funkcjonalność

Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Co gorsza tego modelu niestety nie wyposażono w funkcję pozwalającą na wykonanie ręcznego balansu bieli. Jest to spora wada, gdyż aparaty (w tym opisywany model) raczej słabo radzą sobie z rozpoznawaniem rodzaju panującego oświetlenia. Największe problemy pojawiają się, gdy fotografujemy przy oświetleniu sztucznym - wówczas rejestrowane motywy często są "zażółcone" lub zielonawe.

Co zaskakujące, kosztujący niespełna 300 złotych Fujifilm FinePix AX200 pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD. Oczywiście w standardzie 720p. Podczas filmowania nie można używać zoomu optycznego.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Fujifilm FinePix AX200 otrzymał 3 punkty na 10 możliwych. Jak widać, pod względem szczegółowości rejestrowanego obrazu, mówiąc oględnie, aparat nie zachwyca. Trudno jest też chwalić AX200 za prawidłowe odwzorowanie geometryczne - w próbie dystorsji aparat otrzymał zaledwie 1,8 punktu.

W próbie "dynamiki", czyli teście określającym rozpiętość tonalną zdjęć, cyfrówka otrzymała 6 punktów na dziesięć. W próbie określającej poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat dostał 3,8 punktu (przy najniższej czułości ISO 100). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada już niewiele i wynosi 3,5 punktu.

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że aparat ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia.

Podsumowanie

Przede wszystkim jest to aparat arcy tani, co warto brać pod uwagę analizując jego wyniki testów. Nie zachwyci nas pod względem optycznym – obiektyw jest ciemny, pozwala na zapis obrazu o małej rozdzielczości i silnie zdeformowany geometrycznie (dystorsja beczkowata). Nie mniej, pozwala na wykonywanie ujęć szerokokątnych i pozwala na pięciokrotne zbliżenie. Atutem jest także rejetsracja filmów w rozdzielczości 720p.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: