Fujifilm FinePix S8100fd

Zalety:

  • Duży zakres ogniskowej
  • Szerokokątna optyka ze stabilizatorem
  • Wygodny w obsłudze

Wady:

  • Dość słabe wyniki w próbie określającej poziom szumów

Aparat może rejestrować obraz za pomocą szerokozakresowego, bo osiemnastokrotnego zoomu oraz matrycy o rozdzielczości 10 milionów pikseli. Obrazy zapisywane są na dwóch rodzajach nośnika – coraz rzadziej występującym już w nowych konstrukcjach xD oraz popularnym SD. FinePix S8100fd został zbudowany jak większość aparatów typu superzoom – wyposażono go w solidną, dobrze wyprofilowaną rękojeść, która pozwala na wygodne trzymanie aparatu.

Aparat może rejestrować obraz za pomocą szerokozakresowego, bo osiemnastokrotnego zoomu oraz matrycy o rozdzielczości 10 milionów pikseli. Obrazy zapisywane są na dwóch rodzajach nośnika – coraz rzadziej występującym już w nowych konstrukcjach xD oraz popularnym SD.

Budowa

Aparat został skonstruowany jak większość "superzoomów". Jak już pisaliśmy jest spory i jak na kompakt dość ciężki (waży prawie pół kilograma). Z prawej strony znajduje się solidna, dobrze wyprofilowana rękojeść, która pozwala na wygodne trzymanie aparatu. Na niej umieszczono przycisk wyzwalania migawki, który okala przełącznik służący do zmiany ogniskowej. W rękojeści mieszczą się aż 4 popularne ogniwa typu AA. Na pleckach cyfrówki znajduje się 2,5-calowy monitor LCD o rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Na prawo od niego zlokalizowano czterokierunkowy manipulator, wewnątrz którego umieszczono przycisk potwierdzający, pełniący także funkcję skrótu do menu głównego. Poszczególne "strzałki" nawigatora również pełnią dodatkową rolę skrótów do menu trybu makro, lampy błyskowej, trybu zdjęć seryjnych oraz przycisku kasującego, gdy cyfrówka działa w trybie odtwarzania. Z tyłu też zlokalizowano inne przydatne przyciski stanowiące skróty wywołujące kompensator ekspozycji, tryb odtwarzania oraz menu podręczne (producent konsekwentnie dzieli menu na główne i podręczne).

Elektronika

Aparat został wyposażony w matrycę CCD o rozdzielczości 10 milionów pikseli rejestrującą wymiary o wymiarach 3648 x 2736 punktów. Jak w większości cyfrówek typu superzoom sensor jest fizycznie mały – typ 1/2,3 cala.

Optyka

Aparat należy do elity pod względem rozpiętości ogniskowej obiektywu. Użytkownik może korzystać aż z 18-krotnego zoomu. Na szczęście pozwala on na obejmowanie szerokich planów (najkrótsza ogniskowa odpowiada 27 mm). Konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu.

Jakość zdjęć

Ostrość obrazu oceniliśmy dobrze, ale nie na najwyższym osiąganym przez kompakty poziomie. W próbie odwzorowania szczegółów tablicy ISO 12233 aparat uzyskał 7 na 10 punktów. Gorsze rezultaty aparat uzyskał w próbie dynamiki obrazu i poziomu szumów.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier