Fujifilm FinePix Z33WP

Zalety:

  • Możliwość fotografowania pod wodą

Wady:

  • Niewygodne i źle rozmieszczone przyciski
  • Słaba ostrość obrazu
  • Wysoki poziom szumów

Fujifilm jako jedna z kilku firm na rynku oferuje aparat, z którym możesz nurkować. Model oznaczony jako Z33WP wytrzyma ciśnienie, jakie panuje na głębokościach do 3 metrów – według producenta w tych warunkach możesz bezpiecznie trzymać aparat nawet 2 godziny. Aparat został wyposażony w matrycę CCD typu 1/2,3 cala o rozdzielczości 10 milionów pikseli. Zastosowano nie wysuwający się przed frontową ściankę korpusu obiektyw z trzykrotnym zoomem o ogniskowej odpowiadającej zakresowi 35-105 mm. Niestety trudno jest nam polecać ten model – jest niewygodny w obsłudze, a jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenia.

Fujifilm jako jedna z kilku firm na rynku oferuje aparat, który możesz zabrać pod wodę. Model oznaczony jako Z33WP wytrzyma ciśnienie, jakie panuje na głębokości 3 metrów – według producenta w tych warunkach możesz bezpiecznie trzymać aparat nawet 2 godziny.

Budowa

Obudowy modelu Z33 różni się od większości cyfrówek – krawędzie korpusu są obłe, a kształt przedniej i tylnej ścianki aparatu nie jest prostokątny lecz trapezoidalny. Czy nowa forma, jaką lansują japońscy konstruktorzy jest atrakcyjna? To kwestia gustu – ocenę wzornictwa pozostawiamy czytelnikom. Musimy jednak zwrócić uwagę na dość niewygodną obsługę tego modelu. Zauważyliśmy dwa istotne mankamenty konstrukcji Z33. Pierwszy to słabo działające przyciski – użycie każdego z nich wymaga dość silnego nacisku, co stwarza spory dyskomfort podczas fotografowania. Największy problem stwarza przycisk wyzwalania migawki – konieczność użycia większej niż w innych cyfrówkach (także modelach wodoszczelnych) siły w momencie wykonywania zdjęcia może w niektórych sytuacjach stwarzać ryzyko wykonania poruszonego zdjęcia. Trzymany w dłoni aparat podczas silnego przyciśnięcia spustu migawki ma tendencję do obracania się wokół osi optycznej.

Słabo oceniamy także rozmieszczenie przycisków sterujących funkcjami aparatu. Przeznaczono na nie niewielką powierzchnię tylnej ścianki grupując je w wąskiej kolumnie obok wyświetlacza LCD. Przyciski nawigacyjne ("strzałki") nie zostały rozmieszczone krzyżowo, lecz na bazie obróconej o 90 stopni litery T. "Strzałki" kierujące w górę, w lewo i w dół znajdują się w jednej kolumnie jedna nad drugą, druga nad trzecią. Takie rozplanowanie nawigatora nie jest intuicyjne i utrudnia poruszanie się po menu.

Możliwości

Aparat został wyposażony w matrycę CCD typu 1/2,3 cala o rozdzielczości 10 milionów pikseli. Zastosowano nie wysuwający się przed frontową ściankę korpusu obiektyw z trzykrotnym zoomem o ogniskowej odpowiadającej zakresowi 35-105 mm. Za pomocą tej optyki trudno jest obejmować szerokie plany. Należy pamiętać, że podczas fotografowania pod wodą następuje efekt wydłużenia ogniskowej, więc w tych warunkach możliwość sfotografowania szerokiego planu jest jeszcze mniejsza.

Jakość zdjęć

Nie przewidywaliśmy, że aparat będzie wyróżniał się wyjątkowo wysoką jakością rejestrowanego obrazu. Cyfrówki do zadań specjalnych na ogół nie dorównują konstrukcjom klasycznym. Jednym z podstawowych ograniczeń jest stosowanie skomplikowanego układu optycznego – obiektyw umieszczony jest poprzecznie do domniemanej osi optycznej, co powoduje konieczność użycia pryzmatu przekierowującego wpadający do cyfrówki obraz. Z testów wielu tego typu konstrukcji wynika, że ma to spory wpływ na przykład na ostrość obrazu. Tak też jest w przypadku Z33 - zdjęcia wykonane tą cyfrówką charakteryzują się wyjątkowo słabą ostrością. Na domiar złego obrazy z tego modelu Fujifilm charakteryzują się wysokim poziomem szumów.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier