Fujitsu Celvin NAS Server Q600 1TB

Q600 jest serwerem z miejscem na jeden dysk twardy. Sprzedawany jest w pięciu wersjach: bez żadnego napędu lub z dyskiem o pojemności 0,5, 1, 1,5 i dwóch terabajtów. Wewnątrz testowanego egzemplarza pracował Hitachi Deskstar 7K1000.B. Przez gniazdko eSATA można podłączyć następny dysk i z tak uzyskanej pary zbudować konfigurację RAID-ową.

Q600 jest serwerem z miejscem na jeden dysk twardy. Sprzedawany jest w pięciu wersjach: bez żadnego napędu lub z dyskiem o pojemności 0,5, 1, 1,5 i dwóch terabajtów. Wewnątrz testowanego egzemplarza pracował Hitachi Deskstar 7K1000.B. Przez gniazdko eSATA można podłączyć następny dysk i z tak uzyskanej pary zbudować konfigurację RAID-ową. To nie koniec, dostęp do następnych można uzyskać przez internetowe iSCSI. Oprócz tych gniazdek urządzenie ma jeszcze trzy porty USB typu A do wykorzystania przez drukarkę oraz inne napędy. Serwer radzi sobie z różnymi systemami plików. W dyskach zewnętrznych może być to FAT, NTFS, lub Linuksowy ext3, na wewnętrznych tolerowany jest tylko ten ostatni.

Pracą całości steruje komputer jednoukładowy Marvell 6281 z zegarem 1,2 GHz. Program oparty na jądrze Linuksa 2.6 wraz z opcjami urządzenia jest początkowo zapisany na 16 MB pamięci flash po włączeniu przenosi się do 256 MB DDR II. Serwer z dyskiem sformatowanym na ext3 jest bardzo szybki. Sprawniej odczytuje niż zapisuje. Osiem sekund trwa odczytanie objętości jednego CD-ROM-a, dwadzieścia – zapisanie. Otwarcie i zamknięcie pliku trwa tylko 10 milisekund.

Pod względem możliwości Q600 przypomina serwery profesjonalne. Potrafi współpracować z UPS-em i podnieść się po zaniku napięcia. W wypadku awarii, poza włączeniem brzęczyka może także wysłać e-maila do odpowiedniej osoby. W ten sam sposób alarmuje o przepełnieniu dysków ponad ustalony limit. Wbudowane oprogramowanie pozwala na postawienie profesjonalnego serwera FTP czy WWW, z PHP, edytowalnym plikiem php.ini, MySQL-em lub SQLite i Joomlą!. Funkcjonuje Active Directory. Poza dostarczaniem plików urządzenie może je także pobierać bez pomocy komputera. Korzystając z wbudowanego oprogramowania można zbudować system monitorujący, oparty na dwóch kamerach IP.

Jednocześnie mamy taki gadżet jak regulacja jasności świecenia przez sześć diod sygnalizujących stan urządzenia.

Instalacja nie sprawia większych kłopotów. Kiedy w sieci nie ma serwera DHCP urządzenie przyjmuje adres 169.254.200.100. To numery z puli AutoIP. Do tej samej podsieci trafia komputer, bez wyspecyfikowanych adresów. Konfiguracja przez WWW przebiega sprawnie za wyjątkiem formatowania dysku, w czasie którego najlepiej wyjść na dłuższy spacer. Cała obsługa tej strony jest napisana w AJAX-ie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: