Fujitsu LifeBook P3110

Fujitsu Lifebook P3110 ma wymiary nieco większego netbooka z 11-calowym ekranem. Waży niecałe 1,6 kilograma, ale wnętrze tego malucha kryje platformę Intela z dwurdzeniowym procesorem Core 2 Duo SU7300. To idealna konstrukcja do pracy na wyjazdach, ponieważ na baterii działa `ponad 6 godzin.

Fujitsu LifeBook P3110 wygląda jak netbook. Ma identyczną wagę (1,52 kg) i niezbyt dużą matrycę o przekątnej 11,6 cali. Podobnie jak netbooki pobawiony jest napędu optycznego, to co go jednak od nich różni to cena (jest sporo droższy) i nieco lepsza wydajność niż netbooków z jednordzeniowym Atomem. Pod względem wydajności przegrywa za to z nowymi netbookami zbudowanymi na platformie ION NVIDII z dwurdzeniowym Atomem 330.

Notebook Fujitsu został wyposażony w moduł WLAN 802.11n i Bluetooth. W zestawie nie zabrakło również zintegrowanej kamery 1,3 MPx i wygodnej klawiatury o wymiarach 27x10,5 cm (dł./szer.). Nieco gorzej jest z touchpadem, który ze względu na niewielkie wymiary komputera musiał ulec znacznemu zmniejszeniu (6x 3,3 cm – dł./szer.).

Matryca

Kupując laptopa z matrycą o przekątnej 11,6 cali musimy zdawać sobie sprawę z tego, że obszar roboczy, na którym pracujemy będzie dużo mniejszy niż w standardowych laptopach z ekranem 15,6 cali. Wyświetlane ikonki są dosyć małe i choć rozdzielczość ekranu nie odbiega od średniej (1366x768 pikseli), praca na nim jest jednak niezbyt wygodna. Szczególnie gdy lubimy mieć otwartych jednocześnie kilka okien.

Dodatkowym minusem zastosowanego ekranu jest bardzo zimna temperatura barwowa (8200 K), przez co zdjęcia wyglądają na nim bardzo sztucznie (wyraźna przewaga niebieskiego koloru). Współczynnik DeltaE jest dużo poniżej oczekiwań i wynosi 24 pkt. (im wyższa wartość tym kolory są gorsze).

Podzespoły

Dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo SU7300, 4 GB pamięci RAM oraz zintegrowana karta graficzna Intel GMA 4500M to podzespoły dużo szybsze niż netbookowa platforma Intela i jednordzeniowy Atom. Porównując jednak wydajność Fujitsu LifeBook P3110 do np. netbooka Asusa Eee PC 1201N, który wyposażony jest w dwurdzeniowego Atoma 330, platformę ION NVIDII i 12,1 calowy ekran to okaże się, że zakup tego drugiego może być dużo bardziej opłacalny.

Czas pracy na baterii

Fujitsu LifeBook P3110 jest przeciętnym laptopem pod względem wydajności, jednak pod względem czasu pracy na baterii okazuje się dużo lepszy. Nawet przy dużym obciążeniu potrafi na wbudowanym akumulatorze pracować ponad osiem godzin (405 minut w teście MobileMark 2007 – Produtivity). To doskonały wynik, a zważywszy niewielkie wymiary laptopa, jest to bardzo dobry towarzysz na dłuższe wypady w teren.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: