Fujitsu LifeBook S6420

Niewielki laptop o zgrabnej i dobrze wykonanej obudowie. Wyposażony jest w 13,3 calową matrycę i waży niecałe 2 kg. Ma większość cech dobrej biznesowej konstrukcji, najważniejszy parametr czyli czas pracy na baterii nie odbiega jednak od średniej i wynosi ok. 3 godzin.

Laptop ma 13,3 calową matrycę, dysponuje zgrabną (314x234x26.4/ 34.9 mm dł./szer./wys.) i dosyć lekką obudową - 1,8 kg. Zbudowany jest na nowoczesnej platformie Intela Centrino 2, w skład której wchodzi procesor Core 2 Duo P8800, karta graficzna Intela GMA 4500MHD i 3 GB szybkiej pamięci DDR3-1066. Jak na takiego malucha oferuje sporą wydajność, która w połączeniu z dobrą jakością wykonania czyni LifeBooka S6420 poręczną i szybką maszyną do pracy. Można go w prosty sposób podłączyć do stacji dokującej (posiada wbudowane gniazdo umieszczone od spodu laptopa) może też być wyposażony w dodatkową baterię o pojemności 2500 mAh, którą wsadzamy zamiast napędu optycznego. Cała operacja nie wymaga odkręcenie ani jednej śrubki.

Obudowa

W laptopie brakuje krągłości, specjalnych wcięć, które w niektórych laptopach mają sprawiać że wygląda na cieńszego niż jest w rzeczywistości a pomimo tego widać że mamy do czynienia z poręczną konstrukcją o niewielkiej wadze. Laptop jest rzeczywiście lekki, waży co prawda więcej niż standardowe netbooki, ale nie jest to duża różnica (Fujitsu-Siemens LifeBook S6420 – 1,78 kg, netbook Fujitsu M2010 z 10,1 calową matrycą – 1,29 kg). Komfort pracy na LifeBook S6420 jest przy tym dużo większy niż nawet na najlepszym laptopie, bo dysponujemy nie tylko wyższą wydajnością ale również większym ekranem i wygodną pełnowymiarową klawiaturą.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – LAN, VGA, otwory wentylacyjne, czytnik kart pamięci, ExpressCard 54, CIR.

Przód – przełącznik do uruchamiania i wyłączania bezprzewodowych interfejsów, mini FireWire, 3 gniazda audio, diody.

Prawa strona – Kensington Lock, 2xUSB, modem, napęd optyczny, USB

Tył – Kensington Lock, bateria

Matryca

Matryca dysponuje dobrymi kątami widzenia, szczególnie w poziomie, co nie jest często spotykaną cechą ekranów montowanych w laptopach. Przekątna 13,3 cala oraz rozdzielczość 1280x800 pikseli doskonale z sobą współgrają, bo dysponujemy większym obszarem roboczym niż notebooki z 11,6 calowym ekranem. Parametry generowanego obrazu również są dobre a zastosowana powłoka typu „glare” jest też lepszej jakości niż w większości laptopów (nie odbija tak światła).

Podzespoły

Platforma Intela Centrino 2 idealnie nadaje się do budowy małych i szybkich laptopów. Zastosowany procesor Intela Core 2 Duo P8800 pobiera maksymalnie 25 W a wydajnością wyraźnie przewyższa popularną jednostkę P6400, której współczynnik TDP wynosi 35 W. Karta graficzna Intela GMA 4500MHD, w codziennej pracy z laptopem w zupełności wystarczy, jednak do gier kompletnie się nie nadaje co potwierdza wynik 86 pkt w teście 3D Mark06. Pod względem wydajności to szybka aczkolwiek przygotowana głównie do pracy konfiguracja. Szkoda że laptop nie jest wyposażony w gniazdo HDMI, bo mocny procesor i niewielkie wymiary czyniłyby go idealnym odtwarzaczem filmów wysokiej rozdzielczości, który moglibyśmy podłączyć do telewizora. Niestety laptop wyposażony jest tylko w gniazdo VGA a jak na konstrukcje za ponad 6 000 zł to spore ograniczenie.

Czas pracy na baterii

Na zastosowanym pojemnym akumulatorze -5200 mAh, laptop pracuje prawie 4 godziny (test MobileMark 2007 –Productivity). To wynik lepszy od średniej ale oczekiwaliśmy jednak lepszego rezultatu bo to główny powód tego że wg nas laptop ten nie jest bardzo dobrą ale dobrą konstrukcją dla osób często używających laptopa na wyjazdach. Na pocieszenie pozostaje fakt, że w laptopie możemy w prosty sposób zamontować dodatkowy akumulator o pojemności 2200 mAh, który wkładamy zamiast napędu optycznego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: