Fujitsu Lifebook A531

Fujitsu Lifebook A531 zbudowany jest na najnowszej platformie Intela SandyBridge. Oferuje niezbyt wysoką wydajność, ale do codziennych zastosowań jak praca z pakietami biurowymi, przeglądanie zasobów Internetu, odtwarzanie filmów Full HD w zupełności wystarczy. Nam najbardziej przypadła do gustu prosta i stylowa obudowa oraz matowa matryca.

Budowa

Fujitsu Lifebook A531 oferuje prosta ale stylową obudowę, która w całości wykonana jest z plastyku. Laptop utrzymany jest w czarno srebrnej kolorystyce, pokrywa wykonana jest z czarnego matowego plastyku, wnętrze pomalowane jest na srebrny kolor. Na obudowie nie zostają odciski palców, nie widać też drobnych rysek. Klapa chroniąca ekran trzyma się na dwóch dużych zawiasach, jest sztywna i dobrze chroni matryce przed uszkodzeniami mechanicznymi. Obudowa jest starannie wykonana, nie wypacza się nawet przy mocniejszym dociśnięciu. To średniej wielkości konstrukcja (378x252x36 mm - dł./szer./wys.), która razem z baterią waży 2,468 kg.

Fujitsu Lifebook A531 - Dane techniczne

Ekran 15,6", 1366x768 pikseli

Wymiary i waga 378x252x36 mm, 2,468 kg

Procesor Intel Core i3 2310M

Pamięć RAM 4096 MB DDR3 1333

Karta graficzna Intel GMA HD 3000

Twardy dysk 250 GB

Napęd optyczny TSSTcorp CDDVD TS-L633F

Czytnik linii papilarnych nie

USB 3.0 (liczba) 0

USB 2.0 (liczba) 3

eSATA (liczba) 0

Modem 3G nie

LAN 1 Gb tak

WLAN b/g/n

Bluetooth tak

VGA tak

HDMI tak

DisplayPort nie

Fujitsu Lifebook A531 - zobacz pełną specyfikację.

Fujitsu Lifebook A531
Fujitsu Lifebook A531

Fujitsu Lifebook A531 - widok z przodu

Możliwości

Fujitsu Lifebook A531 wyposażony jest w ekran o przekątnej 15,6 cali, który pracuje z rozdzielczością 1366x768 pikseli. Ekran pozbawiony jest błyszczącej powłoki, dzięki temu dobrze pracuje się na nim w silnie oświetlonych pomieszczeniach, bo nie dobija się nim światło.

Laptop wyposażony jest w klawiaturę o wymiarach 34,5x11 cm (dł./szer.) z dużymi klawiszami i osobną częścią numeryczną. Pracuje się na niej bardzo wygodnie, podobnie jak touchpadzie (8,5x4,5 cm - dł./szer.), który wyposażony jest w dwa przyciski. Klawiatura wyposażona jest w kanaliki odpływowe (technologia Spill-Resistant), którymi odprowadzana jest cieczy gdy coś się na nią wyleje. Daje nam to niezbędny czas do wyłączenia laptopa, zanim rozlana ciecz spowoduje większe uszkodzenia.

Podobnie jak większość obecnie produkowanych laptopów wyposażony jest w bezprzewodową kartę Wi-fi "n" i interfejs Bluetooth. Do dyspozycji mamy też trzy gniazda USB 2.0, gniazdo HDMI, VGA, LAN (gigabitowa karta sieciowa) i czytnik kart pamięci. Standard jak na dzisiejsze czasy.

Fujitsu Lifebook A531 - zobacz aktualną cenę

Fujitsu Lifebook A531
Fujitsu Lifebook A531

Fujitsu Lifebook A531 - lewy i prawy profil

Wydajność

Fujitsu Lifebook A531 wykorzystuje procesor Intela Core i3 2310M. To dwurdzeniowa jednostka o prędkości 2,1 GHz z najnowszej platformy Intela SandyBridge. Wykonana jest w technologii 32 nm i podobnie jak pozostałe procesory SandyBridge wyposażona jest w układ graficzny GMA HD 3000 i dwukanałowy kontroler pamięci DDR3. Całość pobiera 35 W (dane producenta). Laptop pozbawiony jest zewnętrznej karty graficznej, wykorzystuje układ graficzny zintegrowany w procesorze, mamy więc do czynienia z klasyczną konstrukcją zbudowaną na platformie SandyBridge. Procesor pomimo tego że należy do podstawowej rodziny (bez technologii TurboBoost - automatyczne zwiększanie częstotliwości zegara gdy nie są wykorzystane wszystkie rdzenie) to i tak doskonale radzi sobie z codziennymi zadaniami. Laptop bez problemów może służyć do pracy za pakietami biurowymi, domowej obróbki zdjęć, czy po podłączeniu do telewizora oglądania filmów Full HD.

Zintegrowany układ graficzny Intela GMA HD 3000 w porównaniu do poprzedniego modelu ( GMA HD) sporo zyskał na wydajności. Co prawda nie jest to układ przeznaczony do gier, ale z pewnością starsze tytuły po zmniejszeniu liczby wyświetlanych detali będziemy mogli uruchomić.

Fujitsu Lifebook A531 - zobacz wyniki testów

Czas pracy na baterii

Fujitsu Lifebook A531 wyposażony jest w akumulator Li-ion o pojemności 4400 mAh. Na baterii pracuje ponad pięć godzin (307 minut w teście MobileMark2007 - Productivity). Spodziewaliśmy się tego bo laptop pobiera niewiele prądu (uruchomiony system - 11 W, obciążony programem 3DMark06 - 35).

Wnioski

Fujitsu Lifebook A531 kusi odporną za zalania klawiaturą, staranie wykonaną obudową i matowym ekranem. Jego wydajność jest przeciętna, podobnie jak wyposażenie w gniazda i bezprzewodowe interfejsy. Nadrabia długim czasem pracy na baterii i to chyba ostatecznie powinno przekonać potencjalnych klientów do kupienia tej konstrukcji, szczególnie że nie jest droga.

Zobacz inne testy laptopów

Fujitsu Lifebook A531
Fujitsu Lifebook A531

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: