Fujitsu Lifebook AH531

Fujitsu Lifebook AH531 to uniwersalny laptop do pracy i multimediów. Dobrej jakości obudowa, szybki procesor, to jego niewątpliwe zalety. To konstrukcja o dobrym stosunku ceny do możliwości. Sprawdzimy jak długo działa na baterii i czy może posłużyć też do uruchomienia nowych gier.

Obudowa

Fujitsu Lifebook AH531 to dosyć duży laptop (335x240x35 mm - dł./gł./wys), który waży 2,54 kg. To według nas konstrukcja do pracy w domu niż na wyjazdach. Obudowa laptopa wykonana jest z czarnego błyszczącego plastyku, który dodatkowo ozdobiony jest świecącymi drobinkami. Laptop ma swój urok, ale już po chwili zostają na nim odciski palców. Nie są one widoczne tylko na spodzie laptopa, które wykonane jest z matowego plastyku. Z doświadczenia wiemy, że błyszczący plastyk, jest bardzo podatny na porysowanie, dlatego musimy odpowiednio zabezpieczyć laptopa na czas transportu.

Nie mamy żadnych zastrzeżeń do samej konstrukcji obudowa, która jest sztywna i mocna, choć w całości wykonana z plastyku. Wszystkie elementy obudowy są do siebie dobrze spasowane, gdy na nim pracujemy nic w nim nie trzeszczy nie ugina się. Na spodzie obudowy zaprojektowano dwie klapki, po zdjęciu których mamy wygodny dostęp do dysku i pamięci RAM.

Wyposażenie

Ekran w testowanym laptopie, jeżeli chodzi o parametry wyświetlanego obrazu to nie odstawał od średniej. Nieco zimna temperatura barwowa (zbyt dużo niebieskiego koloru), wąskie kąty widzenia i niezbyt wysoka rozdzielczość ekranu (1366x768 pikseli) to cechy większości matryc stosowanych w laptopach.

Fujitsu Lifebook AH531 posiada wbudowany napęd optyczny, który pozwala na odtwarzanie płyt DVD i Blu-ray (Optiarc BD ROM BC-5540H). Twardy dysk o pojemności 500GB to według nas przy obecnych cenach nośników, optymalne rozwiązanie. W testowanym laptopie, był to model Hitachi Travelstar 5K500B o prędkości 5400 obr./min z interfejsem SATA 3 GTb/s.

Na wyposażeniu laptopa znalazły się podstawie interfejsy jak: USB 2.0 (3 gniazda), HDMI, VGA, LAN (gigabitowa karta sieciowa), Bluetooth, WLAN (b/g/n). Zabrakło niestety szybkiego interfejsu USB 3.0, który oferuje 10 krotnie wyższą przepustowość (640 MB/s) niż USB 2.0 (60 MB/s).

Wydajność

Fujitsu Lifebook AH531 wykorzystuje dwurdzeniowy procesor Intela Core i5 2410M, który dzięki technologii Hyper Threading (dodatkowe rdzenie logiczne) w systemie rozpoznawany jest jak jednostka czterordzeniowa. To popularny model, który świetnie sprawdza się w codziennych zastosowaniach, do multimediów (możliwość wykonania do czterech wątków w jednym cyklu zegara) a nawet gier. Dzięki wyposażeniu w technologię Turbo Boost potrafi ona zwiększyć swoją prędkość z 2,3 do2,9 GHz, co odróżnia tą jednostkę od tańszych modeli z rodziny Core i3. Do gier sam procesor nie wystarczy, musi mieć wsparcie wydajnego układu graficznego.

Fujitsu Lifebook AH531

Fujitsu Lifebook AH531 - PCMark Vantage

Fujitsu Lifebook AH531

Fujitsu Lifebook AH531 - HD Tune

Fujitsu Lifebook AH531

Fujitsu Lifebook AH531 - 3DMark06

W Fujitsu Lifebook AH531 zastosowano kartę graficzną z układem Nvidii GeForce GT 520M, która wyposażona jest w1024 MB własnej pamięci. Jest to model ekonomiczny, który kierowany jest raczej do multimediów, bo choć GeForce GT 520M jest duży szybszy od zintegrowanego w procesorze Core i5 2410M układu graficznego Intela GMA HD 3000. To i tak w grach wypada dużo słabiej niż popularny model GeForce GT 540M, który pozwala na uruchomienie nowych gier z wysokimi detalami w pełnej rozdzielczości ekranu (1366x768 pikseli). Nie ma się czemu dziwić, bo układ GeForce 520M wyposażony jest w o połowę mniejszą ilość jednostek przetwarzania (48; GeForce GT 540M - 96) i szerokość magistrali pamięci (64 - bity a nie 128 jak w Geforce GT 540M).

Fujitsu Lifebook AH531

Fujitsu Lifebook AH531 - Crysis

Fujitsu Lifebook AH531

Fujitsu Lifebook AH531 - Skyrim

Fujitsu Lifebook AH531

Fujitsu Lifebook AH531 - BF 3

Wnioski

Fujitsu Lifebook AH531 to przeciętny laptop, ale to nie znaczy, że jest zły. Do codziennej pracy, multimediów w zupełności wystarczy. Dzięki wyposażeniu w gniazdo HDMI i po podłączeniu do telewizora bez problemów może posłużyć do oglądania filmów FullHD, również tych o najlepszej jakości (bitrate od 25 000). W grach spisuje się słabo, bo zastosowany układ graficzny Nvidii GeForce GT 520M to najwolniejszy model z tej rodziny. Jednak i tak przy ograniczeniu liczby wyświetlanych detali możemy na nim uruchomić takie gry jak Battlefield 3 czy Skyrim. Oczywiście daleko mu pod tym względem do takich laptopów jak MSI GT780DX, ale jest też od niego dużo tańszy.

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: