Fujitsu M2010

Netbook jakich wiele, zarówno jeżeli chodzi o wagę – 1,3 kg, zastosowaną matrycę – 10,1 cala, jak i możliwości. Zbudowany na platformie Atom Intela z procesorem N280 nadaje się do pracy z mniej wymagającymi aplikacjami, w starszym systemie Windows XP. Plusem tej konfiguracji jest przyzwoity czas pracy na baterii, który wynosi ok 5 godzin.

Fujitsu M2010 pod względem wyposażenia, budowy wydajności w niczym nie ustępuje standardowym konstrukcjom z ekranem 10,1 cali. Korzysta co prawda z nieco mocniejszego procesora Atom N280, który taktowany jest zegarem 1,66 GHz, jednak i tak w porównaniu do modelu N270 (1,6 GHz), różnica jest niezauważalna. Laptop jest za słaby aby pracować z wymagającą Vistą – o ile nie odchudzimy jej w znaczący sposób, dlatego ma preinstalowany starszy i mniej obciążający system Windows XP. W porównaniu do najnowszych konstrukcji, które wyposażone są w większą 11,6 calową matrycę i pełnowymiarową klawiaturę (24 x 10 cm – dł./szer.), M2010 wypada gorzej, bo oferuje mniejszą przekątną ekranu i trochę mniejszą klawiaturę (23x9 cm – dł./szer.). Trzeba jednak przyznać że klawiatura jest i tak większa niż w niektórych netbookach z matrycą 10,1 cala.

Obudowa

Obudowa pomimo tego że nieduża to jak na netbooka pod względem wymiarów (258x189x34 mm – dł./szer.wys.) i wagi - 1,294 kg, nie odbiega zbytnio od średniej. Wykonana jest z błyszczącego plastyku i dostępna w kilku kolorach (biały, czarny, czerwony). Niestety na błyszczących powierzchniach zostają odciski palców, szybko też powstają na nich ryski. Laptop wyposażony jest w niskoprofilową klawiaturę z płaskimi klawiszami o szerokości 1,6 mm. Z uwagi na to że odstępy pomiędzy nimi są dosyć duże (2-3 mm) to pracuje się na niej dużo przyjemniej niż na małych klawiaturach montowanych w netbookach z matrycą mniejszą niż 10 cali. Fujitsu-Siemens M2010 wyróżnia się dużą sztywnością obudowy, jak i mocną grubą klapką, która bardzo dobrze chroni matrycę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Poszczególne elementy obudowy są bardzo dobrze spasowane nic w niej nie trzeszczy, nie wygina się nawet przy mocniejszym dociśnięciu.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – zasilanie, otwory wentylacyjne, VGA, USB

Prawa strona – czytnik kart pamięci, dwa gniazda audio, 2x USB, LAN, Kensington Lock

Tył – bateria

Matryca

Matryca o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1024x600 pikseli oferuje niezbyt duży obszar roboczy, dlatego praca na tym laptopie z otwartymi kilkoma oknami jest mocno uciążliwa. To wada wszystkich laptopów, które w zamian oferują małe gabaryty i wagę. Ekran charakteryzuje się dużą jasnością i szerokimi kątami widzenia, jest też równomiernie podświetlony – 93% (podświetlenie LED).

Podzespoły

Platforma Intela, pomimo tego że w najwydajniejszej jednordzeniowej odsłonie z procesorem Atom N280 i chipsetem Intela i945GSE oferuje dosyć niską wydajność. Tego typu konfiguracje radzą sobie z pracą z aplikacjami biurowymi internetowymi i to wtedy gdy pracują na mniej obciążającym systemie Windows XP. Zintegrowany układ graficzny Intela GMA 950, 160 GB twardy dysk, bezprzewodowa karta WLAN (b/g), Bluetooth, 3 gniazda USB, gniazdo VGA, czytnik kart pamięci i karta sieciowa (100 Mbps) to standardowe wyposażenie większości netbooków, jak się okazuje nawet tych dużo tańszych. Wg producenta to co ma nas do niego przyciągnąć to wytrzymała obudowa, która została poddana takim samym testom jak notebooki z serii LifeBook, który polega na obciążeniu komputera 200 kg ciężarem na całej powierzchni i 35 kg punktowo.

Czas pracy na baterii

Pomimo tego że netbook oferuje krótszy czas pracy na baterii niż najlepsze pod tym względem konstrukcje (powyżej 8 godzin) to i tak uzyskany wynik ponad 5 godzin w teście MobileMark 2007 Productivity jest wart odnotowania. Połączenie, małych rozmiarów, mocnej i trwałej obudowy oraz kilkugodzinnej pracy na akumulatorze (Li-ion 4800 mAh) może jednak skusić potencjalnych nabywców, pomimo nieco wyższej ceny tej konstrukcji.