Fujitsu-Siemens AMILO Li3710

Zalety:

  • Ekran 16:9
  • Dobra wydajność
  • Duża pamięć i pojemny dysk
  • Niska cena

Wady:

  • Czas pracy na baterii
  • Brak HDM, Bluetooth i Wi-Fi n

Testowany AMILO choć dysponuje dużym ekranem kosztuje mniej niż 2 tys zł.Po tak tanich notebookach nie można spodziewać się cudów, ale czasem zaskakują, jak Fujitsu-Siemens AMILO Li3710.

Po tak tanich notebookach nie można spodziewać się cudów, ale czasem zaskakują, jak Fujitsu-Siemens AMILO Li3710. Na pierwszy rzut oka – niespecjalnie interesujący, choć niebrzydki. Trochę odstrasza chropowaty, ciemnografitowy plastik, na którym zostają ślady palców, nieco dziwacznie prezentuje się także spora powierzchnia nieużytku po bokach klawiatury, którą można było spokojnie spożytkować na wydzielenie klawiatury numerycznej. Ta nadprogramowa przestrzeń powstała w wyniku zastosowania szerokiego, 16-calowego ekranu 1366x768, a więc w modnych ostatnio kinowych proporcjach obrazu 16:9.

Do naszego laboratorium trafia coraz więcej modeli z takimi matrycami, w dodatku w normalnych cenach, m.in. bezpośredni rywal AMILO, MSI VR630X-009PL za 1959 zł. Mieliśmy więc dobry materiał porównawczy, a uzupełniliśmy go o kosztujący kilkadziesiąt zł więcej laptop ICom PrestigeBook 8230 z klasycznym wyświetlaczem 15,4-calowym 1280x800.

Fujitsu-Siemens może pochwalić się najmocniejszą konfiguracją z tej trójki. Wyposażono go w niezły procesor Intel Dual Core T3200 2 GHz, który wystarcza nawet do odtwarzania filmów, aż 4 GB pamięci RAM i twardy dysk o pojemności 320 GB. W jego wyposażeniu próżno szukać modułu Ethernet 1 Gb/s i Bluetooth zastosowanych u obu rywali, obsługi Wi-Fi standardu n, którą oferuje tylko MSI bądź też gniazda HDMI, o którym pamiętano jedynie w IComie. Jest natomiast cyfrowe wyjście audio (S/PDIF).

Komputer ten nie sprawdzi się jako maszynka do gier bowiem pozbawiony jest dodatkowego układu graficznego. Za wyświetlanie grafiki odpowiada tu rdzeń zintegrowany z chipsetem – intelowski GMA X4500MHD. Zastosowany ekran LCD nie zachwyca kontrastem lecz może się pochwalić przyzwoitą, 85-procentową równomiernością podświetlania. Komputer jest bardzo cichy podczas pracy z aplikacjami mniej obciążającymi system, lecz gdy zaczniemy na nim oglądać film, głośność bardzo szybko rośnie.

Jednak gdy przychodzi do pomiarów faktycznej wartości bojowej, AMILO okazuje się trochę lepszy od konkurentów. Choć różnice w szybkości działania są minimalne, zwłaszcza względem PrestigeBooka, to jednak wystarczają, by Fujitsu-Siemens uzyskał wyższą ogólną notę wydajności – nawet pomimo krótszej o 20 minut pracy na baterii w stosunku do laptopa IComu (AMILO działa na akumulatorze 2,5 godziny, co jest rezultatem poniżej przeciętnej).

AMILO Li3710 to ciekawa propozycja, ale przy tak silnych rywalach o wyborze zadecydują raczej detale wyposażenia niż wyniki benchmarków.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier