Fujitsu-Siemens ESPRIMO Mobile U9210

Zalety:

  • Bardzo długa praca na baterii
  • Poręczne wymiary i waga
  • Wymienne moduły

Wady:

  • Ubóstwo interfejsów
  • Wysoka cena
  • Brak łącza Bluetooth w testowanej konfiguracji
  • Słaby układ graficzny
  • Niski kontrast i jasność matrycy

Z trzech przedstawicieli laptopów Fujitsu-Siemens z odnowionej rodziny ESPRIMO Mobile model U9210 jest najmniejszy i zarazem najtańszy.

Z trzech przedstawicieli laptopów Fujitsu-Siemens z odnowionej rodziny ESPRIMO Mobile model U9210 jest najmniejszy i zarazem najtańszy. Wyglądem oczywiście nawiązuje do reszty familii, wykorzystując tę samą, dość nudną stylistykę ciemnografitowej obudowy. Oferuje też identyczne funkcje wymagane przez korporacyjne działy IT: zabezpieczenia danych (dyski szyfrujące FDE, czytniki kart SmartCard, platforma TPM), złącze stacji dokującej, wymienne moduły czy wytrzymałą obudowę z wiekiem ze stopu magnezu i klawiaturą odporną na zalanie.

Podobnie jak w poprzedniku o nazwie U9200, głównym elementem stanowiącym o niewielkich gabarytach i wadze laptopa jest 12-calowa matryca 1280x800 – niestety, o równie niskim kontraście i jasności, co w większej serii M. W stosunku do wcześniejszej wersji tego Fujitsu-Siemensa zmieniła się głównie platforma sprzętowa (obecnie jest nią Centrino 2 z nowszymi procesorami, chipsetem ze zintegrowaną grafiką oraz modułem Wi-Fi n). Wciąż jednak U9210 jest bardzo ubogi w interfejsy przewodowe: 3 porty USB, z czego jeden też pełni rolę złącza eSATA i wyjście VGA to zdecydowanie mało w dzisiejszych czasach – zwłaszcza jak na tę cenę urządzenia. Dlatego zaawansowani użytkownicy zapewne sięgną po opcjonalną stację dokującą (replikator portów), w której znajdziesz pominięte gniazda, szczególnie cyfrowe wyjście wideo DVI. Za ten komfort będziesz jednak musiał wysupłać dodatkowe złotówki.

Oczywiście U9210 dziedziczy jedną z najważniejszych cech rodziny ESPRIMO Mobile, jaką są wspólne moduły wymieniane na gorąco: zamiast napędu optycznego można włożyć drugą baterię, twardy dysk, adapter kart ExpressCard (w przeciwieństwie do U9200 w nowych modelach zabrakło tego interfejsu) albo zaślepkę zmniejszającą wagę notebooka.

Testowany egzemplarz, podobnie jak większe modele X i M, był wersją demonstracyjną wyposażoną m.in. w procesor Core 2 Duo P8400 niedostępny w sprzedaży. Tak więc nasze wyniki benchmarków, choć nie odzwierciedlają osiągów konfiguracji sklepowych, pokazują pewną prawidłowość w ramach rodziny: U9210 jest niemal równie szybki, jak krewniacy z tym samym CPU, a przy tym najdłużej pracuje na baterii o identycznej pojemności – średnio prawie 5 godzin.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier