Fujitsu T1010

Funkcjonalny tablet PC z dotykowym ekranem o przekątnej 13,3 cala. To klasyczny Tablet PC o niewielkich wymiarach i obrotowym ekranie. Wyposażony jest w procesor Intela P8600 i zintegrowaną kartę graficzną Intela GMA 4500MHD.

Niewielki tablet PC, który wyposażono w obrotowy ekran, po którym możemy pisać za pomocą dołączanego piórka. Jak na konstrukcje z matrycą 13,3 cali laptop jest dosyć ciężki bo waży 2,3 kg. Wyposażony jest w matową obudowę, która nie prezentuje się tak widowiskowo jak błyszczące odpowiedniki, jednak jest praktyczniejsza bo nie zostają na niej odciski palców i nie widać na niej tak zarysowań. Producent zrezygnował z zaokrąglonych linii, wcięć, co dodatkowo potęguje wrażenie „masywności” laptopa.

Obudowa

Laptop jest mocny i bardzo sztywny, nic w nim nie trzeszczy – nawet przy mocniejszym dociśnięciu. Dodatkową zaletą jest mocna gruba na prawie centymetr pokrywa, która doskonale chroni matrycę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wbudowana klawiatura charakteryzuje się dynamicznymi klawiszami ostro ściętymi po bokach. Bardzo wygodnie się na niej pracuje podobnie jak na touchpadzie, który wyposażony jest w dwa przyciski. W przeciwieństwie do większości laptopów LifeBook T1010 ma większość gniazd umieszczonych z tyłu obudowy. Ma też zamaskowane gniazdo VGA i na kartę zabezpieczającą dostęp do komputera. Z boku laptopa znajdziemy specjalny schowek na piórko a w pokrywie zamontowano dodatkową antenę do modemu 3G.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne, 2 x audio, USB, ExpressCard 54, czytnik kart pamięci, elektroniczne piórko

Przód – otwory wentylacyjne, diody, antena do modemu 3G, przełącznik do uruchamiania i wyłączania bezprzewodowych interfejsów

Prawa strona – Kensington Lock, wnęka multibay (napęd optyczny/ dodatkowy akumulator)

Tył – Kensington Lock, karta zabezpieczająca, USB, VGA, LAN, USB

Matryca

Matryca w Tabletach PC odgrywa istotną rolę a ta zainstalowana w LifeBooku T1010 pomimo niewielkich rozmiarów (przekątna 13,3 cali) jest dobrej jakości jeżeli chodzi o parametry wyświetlanego obrazu jak i precyzje odwzorowania dotyku. Po ekranie piszemy za pomocą dołączanego piórka, nic nie stoi na przeszkodzie aby posługiwać się palcem. Ten drugi sposób jest jednak mniej dokładny (idealny dla mniejszych użytkowników laptopa), dlatego gdy piszemy, rysujemy warto posługiwać się piórkiem.

Podzespoły

Tandem szybkiego procesora Intela z serii Core 2 Duo P8600 i zintegrowanej karty graficznej z układem GMA 4500MHD dobrze spisuje się w codziennej pracy i nie nadaje się do gier. Decyduje o tym niska wydajność układu graficznego (laptop w teście 3DMarka06 uzyskał wynik poniżej 1000 pkt.). Szkoda że laptop nie jest wyposażony w gniazdo HDMI, które pozwalałoby go używać jak odtwarzacza filmów wysokiej rozdzielczości. Kolejnym minusem jest niezbyt pojemny twardy dysk – 160 GB oraz brak możliwości podłączenia szybkich dysków zewnętrznych z interfejsem eSATA.

Czas pracy na baterii

Fujitsu T1010 wyposażony jest w specjalną wnękę, w którą zamontowano napęd optyczny, a zamiast napędu optycznego możemy zamontować dodatkową baterie. Laptop na dołączanym do niego akumulatorze o pojemności 5200 mAh działa prawie 4 godziny i to przy mocnym obciążeniu (229 minut w teście MobileMark 2007).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: